Zanim wyjedziesz na ferie zadbaj o swoje zdrowie. Jak przygotować się na wyjazd pod kątem zdrowotnym?

Dziś jest:Środa, 27 września 2023, Imieniny: Kosmy, Damiana

Informacja Medyczna

2019-02-01

Zanim wyjedziesz na ferie zadbaj o swoje zdrowie. Jak przygotować się na wyjazd pod kątem zdrowotnym?

Przed tobą wyjazd w góry, a może ferie zimowe spędzasz w egzotycznej Tajlandii? Bilety kupione, hotele zarezerwowane, polisa turystyczna wykupiona i walizka prawie spakowana. Przed podróżą warto pomyśleć o jeszcze jednej kwestii – zadbaniu o swoje zdrowie.

Sporty zimowe

Odliczasz dni do wyjazdy w góry? Z pewnością nie możesz doczekać się aż zapniesz narty czy deskę i ruszysz na stok. Kochamy adrenalinę, jednak uprawianie sportów zimowych to dla naszych mięśni i stawów spory wysiłek. Lekarze zalecają, aby odpowiednio przygotować ciało do aktywności fizycznej. Bardzo łatwo o kontuzję, jeśli na co dzień masz mało ruchu i nie dbasz o wzmacnianie mięśni. Z tego względu, jeśli zamierzamy uprawiać jakikolwiek zimowy sport, warto popracować nad lepszą kondycją mięśni i stawów. Możesz wybrać siłownię, trening pod okiem instruktora, bieganie, codziennie długie spacery, dzięki którym zwiększysz wydolność i wzmocnisz układ sercowo-naczyniowy. Wybieraj ćwiczenia na różne partie ciała, tak, aby angażować różne mięśnie do pracy, zwłaszcza brzuch, uda, pośladki i plecy.

Jeżeli kiedyś miałeś kontuzję, na przykład zwichniętą kostkę czy kolano i od czasu do czasu dawny uraz daje o sobie znać, warto wykonać USG. Na wszelki wypadek możesz skorzystać także z pomocy ortopedy. Nie ignoruj bólu. Jeśli już przed wyjazdem dokucza ci jakiś dyskomfort, jak najszybciej go zdiagnozuj.

Wykonaj badania

Często zapominamy o wykonywaniu regularnych badań diagnostycznych. Przed wyjazdem to bardzo ważna kwestia, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy nasz układ odpornościowy narażony jest na wiele bakterii i wirusów. Niekiedy okazuje się, że dużo niepokojących objawów wynika z niedoboru witamin i minerałów, dlatego dla pewności wykonaj podstawowe badania laboratoryjne.

Jednak często przed wyjazdem, ze względu na natłok codziennych obowiązków, nie mamy czasu wykonać badań czy udać się do lekarza. To w pełni zrozumiałe, ponieważ w publicznych placówkach kolejki są bardzo długie, zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy często chorujemy. Ponadto na wizytę u lekarza możemy bardzo długo czekać. Właśnie na takie kryzysowe i nagłe sytuacje dobrym rozwiązaniem jest prywatna opieka zdrowotna. Zyskujesz szybki dostęp do specjalistów, możliwość wykonania badań diagnostycznych, nie czekasz w długich kolejkach i masz możliwość skorzystać z najnowszego i profesjonalnego sprzętu medycznego np. ubezpieczenie zdrowotne w SIGNAL IDUNA.

Pamiętaj o szczepieniu, jeśli…

Szczepienia są koniecznie, jeśli wybierasz się do krajów tropikalnych, na przykład Tajlandii, Egiptu, Meksyku czy Indii. Zwykle szczepimy się przeciwko febrze, malarii, zakażeniu meningokowym (w Arabii Saudyjskiej). Lekarz może zlecić nam wykonanie innych koniecznych szczepień, w zależności od miejsca, do którego się udajemy. Niektórzy profilaktycznie szczepią się także przeciw cholerze, zapaleniu wątroby, durowi brzusznemu. Warto skontaktować się z lekarzem medycyny podróży przed planowaną podróżą, dzięki czemu będziemy pewni, że wykonaliśmy wszystkie konieczne szczepienia.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum