Podczas wędrówek po górach zawsze zostajesz w tyle? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka

Informacja Medyczna

2016-06-03

Podczas wędrówek po górach zawsze zostajesz w tyle? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny

Wędrówki po górach to świetny pomysł na aktywny wypoczynek. Jest to sport dający wiele satysfakcji, ale i bardzo wymagający fizycznie. Może się zdarzyć, że wyjazd w góry ujawni, że nasza wydolność organizmu nieco szwankuje i zostajemy w tyle. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to znak, że trzeba udać się do lekarza i sprawdzić, dlaczego nie nadążamy za innymi. A przyczyny mogą być bardzo różne.

Przyczyna gorszej wydolności fizycznej może być błaha

Niekiedy przyczyna gorszej sprawności fizycznej jest prozaiczna i po prostu za mało przygotowaliśmy nasz organizm do zwiększonego wysiłku fizycznego. W takiej sytuacji, przed kolejną wędrówką w góry, warto zadbać na kilka tygodni wcześniej o jakiś regularny trening. Podobnie ludzie z nadwagą, będą się bardziej męczyć w górach i rozwiązanie takiej przyczyny także wydaje się oczywiste – zrzucenie zbędnych kilogramów, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna przed podjęciem wymagającego wysiłku fizycznego.

Układ krążenia i serce są kluczowe w zapewnieniu dobrej tolerancji wysiłku

Zdarza się jednak, że za gorszą wydolnością organizmu kryje się poważna choroba. W pierwszej kolejności trzeba pomyśleć o układzie krążenia i chorobach serca, jako możliwej przyczynie naszych dolegliwości. Choroba niedokrwienna serca, jego niewydolność, zapalenie mięśnia sercowego, wady zastawek, czy arytmie to tylko niektóre z możliwych chorób, które mogą skutkować wspomnianymi dolegliwościami. Pierwszą rzeczą jaką zrobi lekarz w takiej sytuacji, będzie zebranie szczegółowego wywiadu z pacjentem w poszukiwaniu innych objawów, mogących naprowadzić go na właściwy tor diagnostyczny. Badanie lekarskie i dodatkowe badania laboratoryjne i obrazowe, a także wynik EKG, ułatwi postawienie właściwego rozpoznania. Układ krążenia to oczywiście nie tylko serce. W przypadku chorób naczyń – miażdżycy, czy zakrzepicy żył kończyn dolnych, mogą pojawić się dolegliwości bólowe w nogach, uniemożliwiające szybką wędrówkę. Ta druga choroba, zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, może także zamanifestować się powikłaniem – zatorowością płucną, z dusznością i bólem w klatce piersiowej. Zdecydowanie gorszą tolerancję wysiłku fizycznego przejawiać będą także osoby cierpiące na anemię.

Kiedy pojawia się duszność, trzeba przystanąć

Zwykle problemy zdrowotne w górach objawiają się dusznością, uniemożliwiającą wędrówkę. Przyczyn takiego objawu może być wiele, jak choćby problemy z układem krążenia, jednak przede wszystkim duszność kojarzy się nam z płucami i całym układem oddechowym. Napad astmy raczej wystąpi u osób, które leczą się na tę chorobę i zwykle nie jest on dla nich aż tak dużym zaskoczeniem, jednak szereg innych chorób, przebiegających do tej pory skrycie, może ujawnić się w górach. Palacze papierosów znajdują się w grupie ryzyka ludzi narażonych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, której pierwsza manifestacja może pojawić się właśnie przy dużym wysiłku fizycznym. Tlące się zapalenie płuc, które do tej pory nie dawało widocznych objawów, a także niemal wszystkie inne choroby dotykające narządu oddechowego mogą skutkować dusznością przy wysiłku fizycznym. Pomocne będzie na pewno badanie lekarskie, badania laboratoryjne i zdjęcie RTG klatki piersiowej.

Gospodarka hormonalna ma niebagatelne znaczenie dla wydolności fizycznej

Właściwie niedobór każdego hormonu w organizmie, ale co ciekawe także jego nadmiar, może skutkować upośledzeniem tolerancji wysiłku fizycznego. Ze względu na częstość występowania, w pierwszej kolejności rozważa się niedoczynność tarczycy, która poza zmęczeniem, objawiać się może wystąpieniem suchości skóry, zaparciami, czy ciągłym odczuwaniem zimna. Aby zbadać stan swojej tarczycy, odwiedź stronę medistore.com.pl. Nie tak rzadkie są również problemy z produkcją hormonów w przysadce, czy nadnerczach, których nieprawidłowe stężenie we krwi może objawiać się osłabieniem. Tutaj podobnie, na prawidłową diagnozę naprowadzi lekarza szczegółowo zebrany wywiad, pod kątem innych dolegliwości, badanie lekarskie, ale do potwierdzenia diagnozy niezbędne będzie wykonanie badań laboratoryjnych.

Każdy objaw ma swoją przyczynę. Troszcząc się o własne zdrowie, nie powinniśmy żadnego objawu bagatelizować, ale raczej wyjaśnić  jego pochodzenie i skutecznie z chorobą walczyć.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52