Afty - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 5 grudnia 2022, Imieniny: Sabiny, Krystyny
Porady Eksperta

Afty

Pytanie dotyczy: afty


Witam... moim problemem są powracające afty, a dokładniej pierwszy objam wystąpił u mnie ok 5 lat temu i to był bardzo silny atak (miałem całą buzię ran i nie mogłem ani mówić ani jeść nawet połykać śliny). Następny rzut miałem za ok.2-3 miesiące i był już mniejszy a kolejne rzuty miałem w coraz krótszych odstępach od siebie ale mniej uciążliwe... a w tej cwili afty mam na okrągło prawie, jak mi się jedne ranki kończą to drugie się zaczynają. czasami tylko odpocznę od nich na góra 2 tygodnie.. brałem już mnóstwo leków,,, połowy nawet już nie pamiętam.. między innymi miałem robione badania: morfologia,OB,ASO(?) IgEcałkowite, glukoza, lipidogram, bilirubina całkowita,ALT,AST,GGTP,TSH,IgA,IgG,IgM,i posiewy na pasożyty.. i z tego co wyszło z badań, to wszystko miałem w normnie, tylko jeden czynnik z wątroby miałem delikatnie powiększony (chyba jest od 0-40 a ja miałem 50) i w tej chwili nie wiem co dalej z tym robić :/ a ból uśmierzam tylko locoid crelo.. proszę o porade...

Odpowiedź Eksperta:

Lek. med. Barbara Czernicka-Kupras

Dermatolog

Afty nawracające idiopatyczne są niestety trudnym problemem, bo nie wiadomo co jest czynnikiem prowokującym ich pojawianie się.

W swojej praktyce miałam zaledwie kilka takich przypadków. Z tego co pamiętam udało mi się uzyskać pewną poprawę u moich pacjentów lekiem o nazwie Groprinosine.

Miejscowo stosowałam maść Carident i Solcoseryl adhesive paste. Carident działa lekko znieczulająco a Solcoseryl przyśpiesza gojenie.

Pozdrawiam

lek.Barbara Czernicka-Kupras

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-12-04 12:34