Angiografia Tk - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Angiografia Tk

Pytanie dotyczy: Angiografia, tk, tętniak


Witam, mam 72 lata. Lekarz skierował mnie na kontrolne badanie angiografia TK głowy oto wynik kontrolny.

Opis badania z dnia 20.04.2012 r, badanie angio - TK głowy wykazuje jak w badaniu poprzednim obecność tętniaka przepływowego w zakresie syfonu lewej ICA. Tętniakowate poserzenie dochodzi do wymiarów 14x9mm x 13mm.
Po stronie prawej również w zakresie syfony prawej tętnicy szyjnej widoczne jest poszerzenie do 8 mm. Tętnica podstawna o krętym przebiegu zmiany miażdżycowe. Innych zmian nie wykazano.

Opis badania z dnia 21.04.2011 rok, badanie angio- TK głowy wykazuje obecność tętniaka przepływowego w zakresie syfonu lewej ICA. Tętniakowate poszerzenie dochodzi do wymiarów 13x9mm x 12mm. Po stronie prawej również w zakresie syfony prawej tętnicy szyjnej widoczne jest poszerzenie do 8 mm. Tętnica podstawna o krętym przebiegu zmiany miażdżycowe. Innych zmian nie wykazano.

Proszę o wyjaśnienie mi wyniku kontrolnego oraz czy jego wymiar grozi pęknięciem

Z poważaniem
Alicja 72 l

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Alicjo,

Faktycznie tętniak grozi pęknięciem. Należy udać się na konsultację do neurochirurga, który podjąłby się Pani zabiegu operacyjnego, aby zaklipsować tętniak, bądź wyłączyć go z krążenia metodą alternatywną.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl


==================================

Szanowny Panie Dr, dziękuję za odpowiedz ale chciała bym zaznaczyć, że choruję na przewlekle i wątpię aby lekarz podjął się zabiegu. Choruję na nadciśnienie tętnicze, miażdżycowe uszkodzenie serca w stadium kompensacji, blok prawej odmogi hisa, migotanie przedsionków utrwalone, pochp, niewielki nadciśnienie płucne, uregulowana cukrzyca typ II, Regularnie biorę leki na nadciśnienie tętnicze oraz acenocumarol 4 mg. INR 2,73. Usg tętnic szyjnych wykonał Prof nadzw dr hab med specjalista chirurgi
naczyniowej: tętnice szyjne wspólne prawidłowe z prawidłowymi podziałami na tętnice szyjne wewnętrzne i zewnętrzne. Tętnice szyjne wewnętrzne, zewnętrzne po obu stronach prawidłowe. Przepływy prawidłowe. Tetnice szyjne wewnętrzne w odcinkach przedczaszkowych nieposzerzona. Tętnice kręgowe z przepływem dogłowowym, bez ucisku przy prowokacji (prawa wąska 4,1mm, lewa 4,1mm). Zalecenia poszerzenie tętniakowate w angio TK lewej tętnicy szyjnej wewnętrznej nie wymaga leczenia inwazyjnego. takie
postępowanie zagrożone jest wysokim ryzykiem wystąpienia udaru mózgowia. Picie dużej ilości płynów do 2-3 litrów na dobę. Kontrola za 6 miesięcy. Pod koniec maja kontrolne usg. Pana zdaniem neurochirug podją by się leczenia tętniaka przy takich chorobach? Do jakiej wielkości są tętniaki?
Czy jest on aż taki duży że grozi pęknięciem? Nadciśnienie jest uregulowane przez kardiologa i stale przyjmuję leki.

Z poważaniem
Alicja lat 72

==================================

Sz.P. Alicjo,

Aby odpowiedzieć na Pani kolejne, jeszcze bardziej szczegółowe pytanie koniecznym warunkiem sine qua non jest osobista obdukcja przez eksperta, którego odpowiedzi Pani oczekuje. Mogę zaoferować gotowość konsultacji poza niedzielą w wyznaczonym terminie i miejscu, o czym podaję informacje detaliczne na mojej stronie www.neurolog.bielsko.plPozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
lekarz specjalista neurolog – ratownik górski

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27