Brązowy język - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 27 listopada 2022, Imieniny: Waleriana, Wergiliusza
Porady Eksperta

Brązowy język

Pytanie dotyczy: kolor języka, brązowy, leczenie, objawy


Witam!
Od kilku miesięcy mam na języku brązowy nalot (w środowej części języka był biały). Mam także zaczerwienione gardło i trochę odsłoniły mi się szyjki zębowe (nie wiem, czy te objawy są ze sobą powiązane, czy to może przypadek, że akurat pojawiły się w jednym czasie). Nie odczuwam żadnych dolegliwości. Gardło mnie nie piecze (jak przy przeziębieniu), język nie swędzi (teraz może troszkę piecze, ale to z kolei może być skutkiem tego, że szoruję go szczoteczką), zęby nie bolą. Próbowałam "leczyć się" na własną rękę - brałam ziołowe tabletki na gardło i płukałam jamę ustną Dentoseptem - bez rezultatu. Zęby szczotkuję przynajmniej 2 razy dziennie (od niedawna pastą przeciw paradontozie), stosuję nić dentystyczną i płyn do jamy ustnej dla wrażliwych dziąseł. Dentysta nie stwierdził nic niepokojącego. Od 2 miesięcy biorę witaminy, od niedawna czosnek w tabletkach i olej z wątroby rekina w kapsułkach. Piję kawę rozpuszczalną (około 3 dziennie).
Czy zmiany na języku są skutkiem jakiejś choroby? Jeśli tak, to do jakiego lekarza powinnam się zgłosić? W jaki sposób dbać o siebie, żeby te objawy ustąpiły? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Justyna

Odpowiedź Eksperta:

Dr n. med. Zbigniew Świerczyński

Laryngolog, otorynolaryngolog

Nie szoruj języka, nie płucz lekami, które usuwaja naturalna bariere obronna z jamy ustnej bo na to miejsce "wchodzą" np. grzyby. Zgłoś się do Poradni Leczenia Błony Śluzowej Jamy Ustnej.

dr med. Z. Świerczynski

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-11-26 13:22