Chrapanie dziecka - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 27 listopada 2022, Imieniny: Waleriana, Wergiliusza
Porady Eksperta

Chrapanie dziecka

Pytanie dotyczy: dziecko, chrapanie


Witam.

Dziecko najgłośniej chrapie w pozycji siedzącej (podczas jazdy samochodem). W łóżeczku najgłośniej leżąc na wznak ale gdy leży na boku głośno oddycha lub pochrapuje. Kiedy śpi oddycha różnie - czasem przez nos czasem przez usta. Sprawdziłam te migdałki uciskając język łyżeczką - w chwili uciśnięcia języka migdałki zblizają się do siebie w taki sposób że dotykają środkowego migdałka. Jeśli chodzi o oddychanie w ciągu dnia to ciężko to zauważyć bo córka ciągle "nadaje";) A może to sprawa dziedziczna? Z tego co wiem ja też chrapię...o mężu nie wspomnę;)W każdym razie serdecznie dziękuję za odpowiedź - wybiorę się z córką do pediatry. Ale mam obawy co do usuwania ewentualnego migdałków - córka znajomych miała usunięte bo ciągle chorowała i w tej chwili mówi bardzo nosowo. Czy to mija z czasem czy wymaga wizyt u logopedy?

Odpowiedź Eksperta:

Dr n. med. Zbigniew Świerczyński

Laryngolog, otorynolaryngolog

Dobry laryngolog z doświadczeniem chirugicznym wie, że jeżeli nosogardło jest duże to nie powinno się "mechanicznie" usuwać migdałka gardłowego, bo rezultatem może NOSOWANIE OTWARTE . To wymaga oceny i LOGOPEDY i leczenia np. przez masaż palcem , ale o tym zadecyduje logopeda. W PRZYPADKU PANI DZIECKA należy zmniejszyć MIGDAŁKI PODNIEBIENNE, o połowę. [absolutnie nie usuwać całych ].Przypominając PRAWO PRZEPŁYWU PRZEZ RURY [Bernuliego] jezeli poszerzymy gardło np. 2x to przepływ rosnie 4 razy, jeżeli 3x to przepływ wzrosnie 9 razy [ zawsze do kwadratu !].
RADZĘ WYKONAĆ tzw. TONSILLOTOMIĘ czyli częsciowa redukcje migdałków podniebiennych i dziecko wzdrowieje. dr med. Z.Świerczyński

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-11-26 13:22