Czerwone pieprzyki - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 5 grudnia 2022, Imieniny: Sabiny, Krystyny
Porady Eksperta

Czerwone pieprzyki

Witam,

mam kłopot, ponieważ posiadam na ciele kilka takich malutkich czerwonych kropek, które wyglądają jak pieprzyki, tylko że są czerwone. W załączniku przesyłam zdjęcie ilustrujące jak one wyglądają. Nie sprawiają mi one kłopotu, nie bolą mnie, natomiast moja dziewczyna zwróciła mi uwagę, żebym poszedł do lekarza dermatologa i zapytał o nie, ponieważ nie widziała wcześniej takich "czerwonych pieprzyków". Być może są one zupełnie normalne, ale wolałbym się upewnić. Są one bardzo małe, dużo mniejsze od zwykłych pieprzyków, ten którego przesyłam na zdjęciu jest największy i ma około 1,5mm. Mam ich kilka na plecach i na klatce piersiowej, na głowie mam też jedną taką kropkę. Cerę mam jasną, liczbę zwykłych pieprzyków mam według mnie w normalnej wielkości. Drugą kwestią o jaką chciałem zapytać, to takie odstające kuleczki w kolorze skóry, które zrobiły mi się pod pachami. Wcześniej ich nie miałem, natomiast są one odstające, więc boję się że mogę np. jakąś nitką o nie zahaczyć. Chciałem zapytać czy można je usuwać, czy jest to bezpieczne oraz czy można to zrobić na własną rękę. Mój tata ma dużo też takich odstających kuleczek pod pachami. Są one bardzo małe i już się zastanawiałem, czy one od potu po prostu nie wychodzą, skoro są tylko pod pachą, ale wydaje mi się to dziwne. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedź Eksperta:

Lek. med. Barbara Czernicka-Kupras

Dermatolog

Zmiana na zdjęciu to tak zwana plamka rubinowa. Zmiana jest jedynie defektem estetycznym i nie ma nic wspólnego ze znamionami barwnikowymi.
Zmiany pod pachami z opisu wyglądają na włókniaki. Można je usunąć, ale nie samemu, a w gabinecie dermatologii estetycznej. Podobnie jak plamki rubinowe, włókniaki są zmianami łagodnymi.

Pozdrawiam
lek. Barbara Czernicka-Kupras

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-12-04 12:34