Czy łupież, zmiany na paznokciach i palcach mogą świadczyć o poważnej chorobie? - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 5 grudnia 2022, Imieniny: Sabiny, Krystyny
Porady Eksperta

Czy łupież, zmiany na paznokciach i palcach mogą świadczyć o poważnej chorobie?

Witam. Moja córka (16 lat) od około roku boryka się z problemem suchej skóry i łupieżu. Jednak nie to jest najgorsze. Na paznokciach, głownie u prawej ręki pojawiły się poziome dość głębokie rowki. Również na prawej dłoni, między palcami co kilka dni pojawiają się malutkie krostki wodne, które bardzo swędzą, gdy pękają tworzą duże czerwone plamy. Myślałyśmy, że to może jakaś alergia, jednak nie ma reguły ich wyskakiwania, tzn. pojawiają się np. gdy córka budzi się rano, albo gdy zmywa naczynia, bądź ma styczność z chemikaliami oraz po założeniu rękawiczek lateksowych. Bardzo doskwiera jej ten problem. Na stopach pojawiają się suche miejsca, najczęściej zrogowaciałe i czerwone. Byłam z córką u kilku lekarzy, jednak żaden z nich nie chciał postawić jasnej diagnozy. Postanowiłam zrobić jej podstawowe badania, typu morfologia, morfologia z rozmazem. Mamy nadzieję, że może pani nam pomoże. Z góry dziękuję.

Odpowiedź Eksperta:

Lek. med. Barbara Czernicka-Kupras

Dermatolog

Zmiany na dłoni mogą być wynikiem tak zwanej alergii kontaktowej. W grę może wchodzić lateks, chemia domowa i inne czynniki.

Najlepiej byłoby zrobić testy naskórkowe, które pomogą wykryć alergeny odpowiedzialne za powstawanie zmian na dłoni. Unikanie kontaktu z nimi zapobiegłoby nawracaniu zmian.

Pozdrawiam
lek.Barbara Czernicka-Kupras

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-12-04 12:34