Długotrwałe odrętwienie prawej stopy - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira
Porady Eksperta

Długotrwałe odrętwienie prawej stopy

Witam serdecznie,

od dłuższego czasu (10-14 dni) czuję odrętwienie w prawej stopie. Jest to dość charakterystyczne uczucie - podobne do odrętwienia całej nogi, jednak zdecydowanie delikatniejsze i co najgorsze - nie mija. Nie przeszkadza mi to w codziennym funkcjonowaniu - mam pełną władzę nad stopą, jednak przy jakimkolwiek dotyku odczuwam to tak, jakby stopa była po prostu lekko zdrętwiała. Co dziwne - sprawa dotyczy jedynie stopy, nie całej nogi. Od kilku dni także czuję co pewien czas ból w momencie skręcania stopy w prawej części śródstopia i w okolicach kostki, ale tylko przez pewien czas - potem ból mija.

Zakładam, iż przyczyną może być nienaturalna pozycja przy biurku - od miesiąca jestem na zwolnieniu chorobowym (nic poważnego, ale długotrwała absencja konieczna) i zamiast siedzieć prosto - jak w pracy, siedzę tak, by było wygodniej (a więc nogi na biurko, jedna na drugą, laptop na kolanach). Niemniej jednak zawsze była to moja pozycja "domowa" i nigdy problemów ze stopą nie było.

Dwa lata temu przeszedłem operację usunięcia zmiany nowotworowej (rejon zupełnie niezwiązany z nogami) i pamiętam, iż ze względu na cięcie w okolicach lewej pachwiny do dziś nie odzyskałem czucia w tamtym rejonie - uczucie odrętwiałej stopy jest identyczne jak uczucie przy dotykaniu okolic pachwiny, lewego podbrzusza czy górnej części lewego uda - zupełnie jakby nerwy nie wróciły do końca do stanu sprzed operacji. Ze stopą jest w tej chwili identycznie. Co istotne - prawą. Tylko prawą.

Kilka lat temu natomiast narzekałem na ból w dolnym odcinku pleców i po konsultacji lekarskiej dowiedziałem się, iż było to zwężenie szpar wewnątrzkręgowych na odcinku lędźwiowym i piersiowym. Obecnie z tego co mi wiadomo już jest ok, choć uważam, że ta informacja może być istotna przy próbie zdiagnozowania mojego problemu ze stopą.

Moja babcia natomiast chorowała (i niestety zmarła) na stwardnienie rozsiane. Nie wiem czy to ma jakikolwiek związek ze sprawą, ale sądzę, ze warto tę informacje zamieścić.

Osobiście podejrzewam, iż może być to kwestia nienaturalnej pozycji przy biurku i ucisku na naczynia krwionośne (pozycja noga na nogę), jednak zanim udam się do lekarza serdecznie proszę o jakąkolwiek podpowiedź w tym temacie. Tm bardziej, że przy zmianie pozycji, be względu na to czy siedzę, chodzę biegam, leżę czy śpię - odrętwienie nie mija.

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc w tym temacie.

Pozdrawiam,
Sebastian, 26 lat

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz. P. Sebastianie,

Drętwienie stopy, jakie Pan odczuwa, może istotnie być spowodowane przybieraną przez Pana podczas pracy nietypową pozycją kończyn dolnych. W tym przypadku może dojść do neuropatii z ucisku w formie tzw. zespołu tunelowego nerwu piszczelowego. Sposobem zaradczym na tę dolegliwość byłaby oczywiście zmiana nawyków ułożeniowych kończyn dolnych oraz rehabilitacja i pobieranie vitaminy B complex, aby nerw szybciej się zregenerował. Celowa jest konsultacja u neurologa. Niezbędne może się okazać badanie elektroneurograficzne ( EMG ). Schorzenie o takim przebiegu jest w pełni uleczalne.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24