Dziwna alergia (obrzęk + pokrzywka) - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 5 grudnia 2022, Imieniny: Sabiny, Krystyny
Porady Eksperta

Dziwna alergia (obrzęk + pokrzywka)

Witam,

piszę do Pani z pewnym zapytaniem. Nigdy nie byłam na nic uczulona (mam 22 lata), jednak jakieś dwa tygodnie temu pojawiło się silne swędzenie w okolicach dłoni, łokci, kolan, pasa oraz pośladków (ud). Niedługo potem pojawiły się dziwne czerwone plamy (swędzące), raczej rozproszone. Pani doktor powiedziała, że to prawdopodobnie pokrzywka wywołana czymś, co jem. Postarałam się więc wyeliminować te składniki diety, które spożywałam być może w nadmiarze (nie było jednak to jednak rzeczy, których bym już wcześniej nie spożywała). Dostałam również polecenie robienia okładów z krochmalu, smarowania swędzących miejsc Hydrocortisonum, picia wapna oraz brania Zyrtecu. Niestety, mimo tego po upływie kilku dni plamy oraz swędzenie nasiliły się. Pani doktor zaleciła wizytę u dermatologa. Musiałam jednak odczekać 4 dni (w tym weekend), żeby udać się do specjalisty. W tym czasie swędzenie i plamy troszkę ustały, mimo to czasem pojawiały się i znikały (ciągle w tych samych miejscach). Kiedy myślałam, że ta dziwna alergia już ustała, miałam zaplanowane farbowanie włosów. Dzień po farbowaniu obudziłam się z bardzo napuchniętą górną wargą. Czułam również jakby puchło mi gardło. Nie wiem czy była to kwestia alergii na farbę, zjedzonej wieczór wcześniej makreli, czy alergii, która związana była ze wspomnianą już pokrzywką. Opuchlizna na drugi dzień zniknęła, a ja wybrałam się w końcu do dermatologa. Pani doktor zaleciła silne ograniczenia żywieniowe, a mianowicie 10-dniową dietę: chleb, masło, ziemniaki, ryż, biały ser, krupnik, woda. Ponadto zaleciła wypranie ubrań w płatkach mydlanych, a do mycia używania jedynie mydła dla alergików. Dodatkowo dostałam skierowanie do szpitala w razie wystąpienia silnej opuchlizny i pokrzywki (wcześniej w internecie czytałam o obrzęku Quinckego i pani doktor również o nim wspomniała). Po powrocie do domu od razu wdrożyłam wszystkie zalecenia. W trakcie 3 dnia stosowania diety (dziś) obudziłam się ze spuchniętą dolną wargą ust. Jestem bardzo zaniepokojona tym, co się ze mną dzieje i kompletnie nie wiem co robić. Dodam jeszcze, że swędzenie i plamy utrzymują się głównie w okolicach łokci i pośladków. Nigdy nie miałam żadnych uczuleń, alergii ani opuchlizn spowodowanych żywnością, środkami higieny czy środkami do farbowania włosów (to nie było moje pierwsze farbowanie). Czy to możliwe, że pokrzywka wywołana jest jakimś składnikiem diety, a puchnięcie ust alergią na farbę? Co powinnam robić? Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc w tej sprawie.

Dziękuję z góry i pozdrawiam,
Karolina

Odpowiedź Eksperta:

Lek. med. Barbara Czernicka-Kupras

Dermatolog

Pokrzywka ostra może być wywołana przez alergeny pokarmowe, tak jest najczęściej, ale może być również reakcją na leki, np aspiryna, leki przeciwbólowe.

Często trudno jest ustalić przyczynę wywołującą pokrzywkę i mamy wówczas do czynienia z tak zwaną pokrzywką idiopatyczną.

Proszę stosować dietę i zalecone leki. Czasami pokrzywka może trwać trochę dłużej, ale w końcu powinna ustąpić.

Pozdrawiam
lek. Barbara Czernicka-Kupras

Podoba Ci się ta porada?

Podyskuyuj o tym przypadku

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-12-05 09:25