Gronkowiec złocisty w nosie u dziecka - Berodual, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Wtorek, 27 września 2022, Imieniny: Kosmy, Damiana
Porady Eksperta

Gronkowiec złocisty w nosie u dziecka

Pytanie dotyczy: Berodual


witam
mój syn-lat 3,5, odkąd skończył pół roku co 1-2mce choruje na anginę-tak twierdził lekarz rodzinny-każda wizyta kończyła sie antybiotykiem-summamed, po pewnym czasie historia się powtarzała,objawy to:wiecznie zatkany nos, gęsty głęboki katar, nieprzyjemny zapach z ust i po kilku dniach temp. zwykle powyżej 38st. trwało to ok.2 lat, przeniosłam się innego lekarza. zrobiono dziecku wymazy z gardła i nosa,w nosie wyszedł gronkowiec złocisty metycylinowrazliwy wytwarza mech.oporności MLSB-konstytutywny, wrażliwy na:oxacillin,augumentin,cefuroxyn,anikacyna,mupinocyna. dziecko dostało antyb. w zastrzykach-linkocin-po ok.2 tyg.historia się powtórzyła, do tego gesty zielony katar i pozostałe objawy jak wcześniej.kolejny antyb.-niestety nie pamiętam nazwy-po ok.2 tyg.nawrót.lekarz kazał zakupił inhalator i otrzymaliśmy nast.leki do inhalacji:rano- gentamycyna 80mg-pół amp.,20kr. mucosolvan, 20 kr.sól; wieczór-pulmicort o,5 mg, 20kr.sól, 20 kr.mucosolvan oraz milukante tabletka na noc. po ok. 2 tyg.nawrót, więc do tego samego zestawu dostaliśmy jeszcze na ranna inhalację Berodual 20kr i pozostałe leki tak samo. lekarz kazał mi za każdym razem, gdy pojawia się zielony katar od razu podawać rano do inh.gentamycynę 3-4 dni, poza tym cały czas mamy robić inhalacje z pozostałych leków. na moje pytanie:po co dziecku leki na astmę-lekarz wytłumaczył, że to nie na astmę, lecz na alergie, bo być może gronkowiec jest na tle alergicznym. nie jestem przekonana co do tego schematu leczenia, nie wiem, czy nie podaję dziecku niepotrzebnie leków, poza tym wydaje mi sie, ze nie można podawać tak częśto antybiotyków. w tej chwili dziecko jest drugi tydz. w domu ( od września zaczął chodzić do przedszkola), i do tej pory utrzymuje się katar, gęsty, żółto-zielony.
bardzo proszę o Pana opinię o tym schemacie leczenia, jakie leki ewentualnie można by jeszcze dziecku podać, czym wyleczyć gronkowca, jak długo potrwa leczenie.
dodam, ze sama tez zrobiłam wymazy i w gardle również mam gronkowca złocistego, jednak lekarz nie dał mi na to żadnych leków.czy ja tez powinnam leczyć się ze względu na dziecko oraz na to, że pracuje w przedszkolu?
z góry dziękuję za odp i poradę pozdrawiam monika oparowska

Odpowiedź Eksperta:

Dr n. med. Zbigniew Świerczyński

Laryngolog, otorynolaryngolog

Pani może być nosicielem gronkowca złocistego, ale trudno stwierdzic,czy Pani zakaża dziecko. Jest wielu bezobjawowych nosicieli. Jezeli dziecko ma objawy zapalenia błony śluzowej nosa i zatok to: absolutnie należy diagnozować alergię u lekarza alergologa dzieciecego [ po specjalizacji z alergologii !!!!].Nie wiem gdzie Pani mieszka, bo bym poradził także odpowiedni ODDZIAŁ Laryngologii dziecięcej, w którym można by było np. przepłukac zatoki tzw. met Proetza [ chociaz dziecko jest małe i zabieg należy wykonac w znieczuleniu].Czyli alergolog dzieciecy a potem dobry laryngolog dzieciecy, ale PRACUJACY W SZPITALU.. bo w Poradni bedzie leczenie tylko antybiotykami.

Prosze jeszcze napisać. dr med.
Z.Świerczyński-specj. laryngolog

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-09-26 10:05