Interpretacja wyniku TK głowy - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Interpretacja wyniku TK głowy

Witam.
Jestem pacjentką po ablacji CARTO z powodu napadowego migotania przedsionków. Ostatnio zrobiłam TK głowy z powodu zdarzeń nocnych czyli nagłe wybudzanie z objawami dezorientacji.
Proszę o interpretację wyniku. "Widoczne cechy umiarkowanego zaniku korowego w obrębie obu półkul mózgu. Symetryczne zwapnienia w obrębie jąder podkorowych obu półkul mózgu."
Jednocześnie nadmieniam, że co jakiś czas mam zaniewidzenia połowicze w jednym oku /ubytki w centralnym polu widzenia/. Ostatnio zdarzyło się że w tym samym oku doznałam chwilowego zaniewidzenia całkowitego /rodzaj kurtyny/ która po chwili ustąpiła. Czy ma to jakiś związek?

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Anno,
Owszem, epizody zaniewidzenia wiążą się z istniejącymi zaburzeniami rytmu serca. Napadowe migotanie przedsionków może powodować mikrozatory tętnicze, które powodowały przemijające niedokrwienne objawy ogniskowe ośrodkowego układu nerwowego (oka oraz stany dezorientacji). Są to tzw. epizody TIA (Transient Ischemic Attack) i TGA (Transient Global Amnestia).

Obecne w badaniu TK głowy zaniki korowe mogą być późną konsekwencją przewlekłej choroby układu przewodzącego serca z wtórnymi, aczkolwiek niewielkimi uszkodzeniami mózgu. Natomiast zwapnienia jąder podkorowych nie są odpowiedzialne za te wymienione dolegliwości, chociaż skłaniają do konsultacji endokrynologicznej celem wykluczenia zaburzeń gruczołów przytarczycznych. Jest to zespół Fahr.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n. med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27