Jak sprawdzić, czy mam problem z zatokami, czy CRP może być zniekształcone przez przyjmowanie antybiotyków - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 5 grudnia 2022, Imieniny: Sabiny, Krystyny
Porady Eksperta

Jak sprawdzić, czy mam problem z zatokami, czy CRP może być zniekształcone przez przyjmowanie antybiotyków

Pytanie dotyczy: zatoki


Dzień dobry,
Po trzech miesiącach leczenia antybiotykami oraz lekami przeciwgrzybicznymi zostałam skierowana do laryngologa. Moi lekarze rodzinni jednak nie zdiagnozował
li anginy.
4 dni przed odbyciem wizyty u laryngologa pojawiły się się nagle zawroty głowy oraz uciskające przemieszczające się bóle głowy (uciążliwe długotrwałe, aczkolwiek nieostre), więc udałam się jeszcze przed laryngologiem do lekarza rodzinnego. Lekarz stwierdził, że mimo, że od zakończenia brania leków antygrzybicznych upłynęło 10 dni, jest to prawdopodobnie reakcja organizmu na te leki i jedynie zalecił pić około 1,5 litra wody dziennie.
Trzy dni później udałam się do laryngologa, który stwierdził, że mam anginę ropną oraz prawdopodobnie coś z zatokami. Zaaplikował amoksiklav, encorton oraz cirrus.
Niestety zawroty głowy oraz przemieszczające się uciskające bóle głowy (potylica, okolice nosa, czoła, za skroniami, z przodu przed uszami...)nie zniknęły, jestem słaba, mam zawroty głowy, czuję się źle..
Już w czasie leczenia antybiotykiem, ale jeszcze przed zażyciem encortonu i cirrusa wykonałam badanie morfologiczne krwi oraz wskaźnik CRP.
Wyszło, że hemoglobina oraz erytrocyty są poniżej normy, natomiast CRP wyszło idealnie -0,2.
Czy jest możliwe, że mam chore zatoki i czy one wpływają na te bóle głowy? Czy przyjmowanie antybiotyku może zniekształcić wynik CRP? Jak najlepiej sprawdzić, jakie wykonać badanie, żeby mieć pewność, że zatoki są chore?
Czy, zakładając, że CRP wyszło prawidłowo, powinnam przyjmować encorton?
Czy wspomniane wyżej objawy mogą być wynikiem choroby zatok (te bóle głowy, uciążliwe, ale nieostry)?
Jakie analizy krwi powinnam jeszcze wykonać, które badania mogą być pomocne?
Proszę o wskazówki.

Odpowiedź Eksperta:

Dr n. med. Zbigniew Świerczyński

Laryngolog, otorynolaryngolog

NIE MOZNA STWIERDZIĆ ZAPALENIA ZATOK PRZYNOSOWYCH, JEŻELI NIE WYKONA SIE TOMOGRAFII KOMPUTEROWEJ ZATOK.jeżeli nie może Pani wykonać tomografii to przynajmniej prosze wykonać PODSTAWOWE ZDJECIE ZATOK W KAŻDYM ZAKŁADZIE RTG. I prosze napisac do mnie jaki jest wynik a ja potem napiszę jakie jest dalsze postepowanie.
dr med. Z.Świerczyński,
specjalista laryngolog chirurg.

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-12-04 12:34