Jakie sa szanse na przeszczep wątroby? - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Wtorek, 31 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Marceliny
Porady Eksperta

Jakie sa szanse na przeszczep wątroby?

Witam!
chciałabym sie dowiedzieć ile czasu zostało osobie która ma: (zdjagnozowane rok temu w sierpniu)
- cukrzycę insulinozależną
- wrzody dwunastnicy
- przeszła przez operację polegająca na zespoleniu żołądkowo-jelitowym na skutek zamkniećia światła dwunastnicy z powody zrostów (wrzodów), operacja była pod koniec listopada
- stłuszczenie wątroby ( alkoholowe) (wykonano biopsję podczas wspomnianej powyżej operacji)

Osoba ta zaprzestała całkowitego spozywania alkoholu, przestrzegała diety wątrobowej i była pod stała opieką lekarza rodzinnego. We wrześniu ta osoba pewnego dnia wróciła z pracy do domu po przejściu wysokiej gorączki z silnymi dreszczami, wieczorem wystapiły ponownie, temperatura wynosiła 40st. Po wezwaniu do domu na prywatna wizyte domową pani dr z przychodni u której ta osoba jest pod stała opieką, ta osoba została skierowana do szpitala na odział zakaźny z podejrzeniem grypy jelitowej. Po zrobieniu wyników i USG wyszło, że ma niski poziom hemoglobiny, wysoki poziom leukocytów i (cyt. " wątroba pięknie się zregenerowała, są tylko pojedyncze ogniska stłuszczenia, nie ma żadnych oznak wirusów pod kątem HIV, WZW itp). Po kilku dniach wyszliśmy ze szpitala. PO 3 dniach od wyjścia z oddziałuznów wezwałam naszą rejonową pania dr. która skierowała ta osobę na oddział wewnętrzny. Zabralismy ze sobą cała dokumentację choroby, pan dr. ordynator po wykonaniu wyników i badań zaczął mnie wypytywać czy ta osoba pracuje przy jakis chemikaliach, czy w domu jest remont i czy uzywam jakis silnych srodkow chemicznych, czy ta osoba zjadła cos ostatnio niewiadomego pochodzenia z grzybami itp... na wszystkie pytania odpowiedziałam przecząco. Na co pan dr stwierdził ze nie wie dlaczego watroba w tak krótkim czasie (3 dni i 4 dni od wykonania ostatniego usg) się pogorszyła, bo wynik jest fatalny. Zlecił TK pod wzgledem nowotworowym które nic konkretnego nie dało, bo ani nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło, dało tylko obraz zmian na wątrobie. Został wypisany do domu. Do szitala trafialismy jeszcze kilka razy, z powodu osłabienia, braku apetytu, spadajacej hemoglobiny i powracajacych goraczek z dreszczami. Az w koncu dwa tygodnie temu podczas ponownego pobytu w szpitalu i ponownego badania TK wyszło, ze to ropien który się rozlał i ta osoba wymaga nastychmiastowej operacji.

tak więc diagnozy postawione w tym roku:


- ropień wątroby (leczenie operacyjne z powodu pęknięcia ropnia i zapalenia otrzewnej)
- w dalszym ciągu zapalenie otrzewnej
- chyba *ostrą niewydolność wątroby* (tak *chlapnął* lekarz na korytarzu który nie miał chociaż 2 min na rozmowę ze mną :(
- od dwóch dni silne wodobrzusze mimo drenu a właściwei dwóch (jednego odprowadzającego ropę, drugiego płyn gromadzący się w jamie brzusznej), schodzi bardzo mało płynu, w tej chwili ta osoba jest w szpitalu, dostaje leki moczopędne (furosemid) i po 2 dniach zaczęła obficie oddawac mocz ( w ciągu tych dwóch dni kiedy pojawiło się wodobrzusze oddawanie moczu było bardzo skąpe, mimo brania leku furosemid w tabletkach). Błagam o napisanie mi ile tak orientacyjnie może żyć osoba z takimi dolegliwościami i czy przy takich powikłaniach mogłaby zostać wciągnieta na listę osob do przeszczepu wątroby, albo czy dałoby coś gdzyby dawcą była osoba spokrewniona (brat) i czy wystarczyłby fragment wątroby?!
Proszę o odp i z góry serdecznie dziękuję!

Wyników nie mam, poniewaz ta osoba jak wcześniej wspomniałam obecnie przebywa w szpitalu i cała dokumentacja historii choroby została mi zabrana i jest na odziele przez co, nie mam teraz do niej dostępu.

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Witam Panią,
precyzyjnej odpowiedzi na Pani pytania w tej chwili nie może dać nie tylko lekarz konsultujący na podstawie opisywanej przez Panią historii choroby wspomnianej osoby, czy lekarz badający pacjenta ale nawet konsylium wybitnych fachowców. Sprawa jest zbyt poważna i skomplikowana. Opisywane przez Panią zasadniczo różne w ciągu kilku dni wyniki choćby tylko USG wątroby nie najlepiej świadczą o lekarzach wykonujących to badanie. Jeśli aktualnie u pacjenta po operacji pękniętego ropnia wątroby nadal utrzymuje się zapalenie otrzewnej, ostra niewydolność czynnościowa wątroby i rozległe wodobrzusze, to do czasu ustąpienia tych objawów nie ma pewności co do rokowania a tym bardziej do wypowiadania się na temat możliwości przeszczepu wątroby.
Proszę cierpliwie czekać, obserwując dalszy przebieg choroby. Jeśli nastąpi istotna poprawa stanu pacjenta, odpowiedzi na Pani pytania będą mogli udzielić lekarze szpitala, w którym przebywa pacjent.
Pozdrawiam
Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Podyskuyuj o tym przypadku

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-31 09:29