Kłopoty ze skórą c.d. - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 5 grudnia 2022, Imieniny: Sabiny, Krystyny
Porady Eksperta

Kłopoty ze skórą c.d.

Pytanie dotyczy: nadwrażliwość skóry, przeczulica skóry


Pani Doktor,
W odpowiedzi na moje pytanie co jeszcze można stosować na "poalergiczną nadwrażliwość skóry" prosi Pani o dokładne sprecyzowanie objawów i zdjęcia skóry. Poniżej uzupełniam moje pytanie i dołączam również to poprzednie, gdzie piszę co do tej pory stosowałam.
Od czasu kąpieli (sama woda bez jakichkolwiek środków kosmetycznych i mydła z niewielką ilością rumianku, który pomógł mi wyleczyć kiedyś alergię na mandarynki stosując zimne okłady na zmienioną skórę) wziętej w czasie alergii moja skóra jest bardzo wrażliwa na dotyk, boli, kłuje, piecze, na początku również swędziała, wszystkie odczucia bardzo się potęgują przy rozgrzaniu. Dodam, że stało się to w sposób nagły tzn. wyszłam z wanny i ogarnęło mnie przerażenie co się stało z moją skórą. Przed kąpielą była zupełnie normalna, na piersiach i i wewnętrznej stronie rąk miałam tylko plamy od alergii na orzechy. Alergia ustąpiła dawno temu choroba skóry niestety nie. Moja skóra jest zupełnie czysta, nie ma na niej absolutnie nic, żadnego zaczerwienienia, żadnej nawet najmniejszej krostki, wygląda jak skóra zupełnie zdrowego człowieka, nie ma na niej nawet śladów wysuszenia są tylko te wszystkie odczucia (dermatolog powiedział mi, że odczucia te związane są z reakcją nerwów). Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Mam poalergiczną nadwrażliwość skóry, która została zdiagnozowana przez lekarza dermatologa po tym jak dowiedział się ode mnie, że wzięłam gorącą kąpiel w czasie alergii na orzechy. Dopiero wtedy dowiedziałam się, że alergikom nie wolno brać gorących kąpieli bo właśnie tak może się to skończyć. Mój stan na początku choroby był bardzo ciężki. Lekarz zalecił mi zenaro i atarax, które przyjmowałam przez ponad rok bez żadnego skutku. Leki te odstawiłam, również z powodu skutków ubocznych, które się pojawiły. Od około 9 miesięcy smaruję się żelem przeciwhistaminowym Fenistil i widzę sporą poprawę, ale do całkowitego wyleczenia jeszcze daleko. Pomocniczo biorę wit. C, A+E, B, cynk, magnez,żelazo, oeparol, od miesiąca Fenistil w kroplach i ponownie zenaro. Co jeszcze możnna stosować, aby przyspieszyć wyzdrowienie? Czy maść z dużą zawartością cholesterolu np. 50% byłaby pomocna, a może inne silniejsze sterydy byłyby właściwe, albo istnieją skuteczniejsze leki od zenaro? Dodam, że od dawna nie mam już jakiejkolwiek alergii ani pokarmowej ani kontaktowej.Nie będę ukrywać, że propozycje mojego dermatologa już się wyczerpały i dlatego szukam porady u innych. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedź Eksperta:

Lek. med. Barbara Czernicka-Kupras

Dermatolog

Opisane przez Panią objawy to przeczulica skóry. Jest to objaw neurologiczny, nie dermatologiczny, bo jak Pani pisze, skóra jest niezmieniona.

Maści stosowane zewnętrznie nie mają tu znaczenia, dlatego nie należy nadużywać maści sterydowych. Maść cholesterolowa po prostu dobrze natłuszcza skórę i nie żadnego innego działania.

Proponuję konsultację neurologiczną, a doustnie jedynie witaminę B1.

Pozdrawiam

lek.Barbara Czernicka-Kupras

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-12-05 09:25