łupież różowy Gilberta? - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 4 grudnia 2022, Imieniny: Barbary, Piotra
Porady Eksperta

łupież różowy Gilberta?

Pytanie dotyczy: łupież różowy Gilberta


witam, około miesiąca temu zauważyłam u siebie niepokojącą czerwoną plamkę w górnej części uda, w okolicach pachwiny. Jest jaśniejsza w środku, z czerwoną obwódką, sucha, łuszcząca (załączam zdjęcie). po około tygodniu podobną, o nieregularnym choć dość cylindrycznym kształcie plamkę zauważyłam na brzuchu, następnie zaczęły pojawiać się kolejne, także innego typu: małe czerwone kropki/plamki/grudki, przez ostatnie kilka dni rozprzestrzeniają się dość szybko. mam je na brzuchu, podbrzuszu, klatce piersiowej, bokach, plecach, w okolicach ramion, szyi, dosłownie dwie na kończynach górnych, nie występują na nogach czy dłoniach, ani na twarzy. Nie odczuwam swędzenia, bardzo sporadycznie, raczej tylko gdy powstają nowe.
z tego co czytałam może to być łupież różowy Gilberta. Nie przyjmuję żadnych leków, nie robiłam też badań. smaruję zmiany clotrimazolum hasco (wydają się blednąć) Czy na podstawie załączonego zdjęcia (mogłam dołączyć tylo jedno) byłaby pani w stanie postawić diagnozę i zasugerować dalsze postępowanie? mogę dosłać zdjęcie całego brzucha, gdzie plamy są dość duże, podobne do tej pierwszej czy boku, gdzie plamki są bardziej grudkowe, mniejsze.
z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam, Ania

Odpowiedź Eksperta:

Lek. med. Barbara Czernicka-Kupras

Dermatolog

Opisane zmiany mogą mieć charakter łupieżu różowego. Jest to choroba skóry, która wygląda groźniej niż jest w rzeczywistości. Trwa zazwyczaj od 2 do 4 tyg i przeważnie ustępuje samoistnie.

W okresie wysiewu zmian skórnych nie powinno się brać gorących kąpieli. Najlepiej myć się delikatnym żelem, pod prysznicem. Należy unikać sauny, solarium i ćwiczeń na siłowni
Zewnętrznie można stosować puder płynny, na noc po myciu.

Pozdrawiam

lek. Barbara Czernicka-Kupras

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-12-03 13:38