Mr kręgosłupa szyjnego-interpretacja wyniku - Nootropil, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Mr kręgosłupa szyjnego-interpretacja wyniku

Pytanie dotyczy: Nootropil


wynik badania rezonansu magnetycznego kręgosłup c
wynik MRkręgosłupa szyjnego wykonano w sekwencji Se,obrazach T1iT2 ZALEŻNYCH.
Wyrównanie lordozy kręgosłupa szyjnego
.POśrodkowo-prawoboczna przepuklina tarczy międzykręgowej C5/6uciskającaworek oponowy i rdzeń kręgowy bardziej od strony prawej.
Nieco mniejsza centralna wypuklinatarczy m/k C4/5uciskająca worek oponowy.Zmiany zwyrodnieniowe w trzonach kręgowych i obrębie tarcz m/k na poziomach dyskopaatii.w obrębie rdzenia kręgowego na poziomie C4-C7widoczne jest szczelinowate poszerzenie kanału centralnego na odcinku 4,7cm. Poza tym kręgosłup szyjny i szyjny odcinekrdzenia kręgowego w badaniu MR nie wykazują zmian.
Chciałabym coś więcej na ten temat wiedzieć ,czy są to jakies zagrażające zmiany,dodam,że mam 43 lata1,5 miesiąca temu byłam w szpitalu ponieważ wystąpiły nagle zawroty głowy z wymiotami ,prawostronnym bólem głowy i zaburzeniami równowagi,byłam w szpitalu 3 dni zrobiono mi Tk głowy wyszło bez zarzutów.Po wypisaniu zrobiłam kilka wyników prywatnie takich jak: badanie przepływu tętnic szyjnych,badanie błędnika,THS,T3T4wszystkie te badania wyszły dobrze,,czy jest możliwe aby te objawy były spowodowane tymi zmianami w kręgosłupie? Teraz czuję się lepiej ,ale bywają dni ,że mam problemy z koncentracją jestem jakby ospała mam niskie cisnienie,biorę wtedy neotropil.proszę o więcej wiadomości na ten temat.Zgóry bardzo dziękuję za poświęcenie chwili uwagi mojemu problemowi.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Sabino,

Piękne zdjęcie na tle różanecznika. Zacznie gorzej przedstawia się natomiast wewnętrzny obraz szyi. Ze zdjęciami MR odcinka szyjnego kręgosłupa należałoby się udać na konsultację do neurochirurga w trosce o przyszłość rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym.

Wykonane po wypisie ze szpitala badania dodatkowe: błędnika i tzw. przepływy należałoby uściślić, ponieważ ich wyniki mogłyby wyjaśnić przyczynę pobytu w szpitalu. O ile było to badanie USG Doppler tętnic doczaszkowych z uwzględnieniem krążenia kręgowo-podstwnego (m.in. VA - vertebral artery)to wskazana jest ocena symetrii przepływów. Poza tym istotne jest czy badanie to obejmowało TCD (TransCranialDoppler), co mogłoby wyjaśnić wysoce prawdopodobne naczniopochodne tło przebytych zaburzeń. Mógł to być tzw. przemijający napad niedokrwienny TIA (Transient Ischemic Attack )w obszarze kręgowo-podstawnym, bądź epizod POCI/LACI (POsterior Circulation Infarct/LAcunar Circulation Infarct), który często
nie uwidacznia się w badaniu TK głowy, zwłaszcza wykonanym w pierwszych 3 dobach od chwili zachorowania. Korzystne byłoby zbadanie wartości lipidogramu krwi w laboratorium w aspekcie dalszego leczenia farmakologicznego, Nootropil jest przydatny w leczeniu opisanych zaburzeń. Wymaga codziennego stosowania rano w dawce minimum 1.2 g.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n. med. Sławomir Graff
specjalista neurolog

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27