Nadmierne łysienie na czubku głowy, w młodym wieku!
Witam!
Mam nadzieję, że choć trochę dowiem się, co może powodować moje łysienie na czubku głowy. Mam 20 lat, studiuje,żadnych diet odchudzających, lekki nadmiar słodyczy, tuszy brak choć nie powiem, że jestem patyczak. Okres ok, nie choruje od lat tylko rzadko lekkie przeziębienia z katarem bez gorączki,. Podejrzewam u siebie lekką depresją, nerwica..nie wiem, choć nerwów mi nie brakuje.
Od jakiś 4-5 lat zaczęły mi wypadać włosy, nie z całej głowy co ciekawe tylko głównie z czubka głowy. Włosy na czubku są cieniusieńkie i często czuje taki dyskomfort skóry głowy, jakby to określić "ból" włosów?-głupio brzmi, ale inaczej tego określić się nie da. Moje łysienie jest strasznie irytujące, tym bardziej że żadna fryzura oprócz spiętych spinką i z opaską nie wchodzi w gre=(
Chyba już dostatecznie dużo nabawiłam się kompleksów przez to;/ Endokrykolog u którego byłam nie powiedział o żadnych problemach z hormonami bylo robione tsh i jeszcze coś, w każdym razie podejrzewała, że mam tarczyce i przez to włosy mogą wypadać. Ale nic z tych badań konkretnego nie wyszło. Powiedziała, że jakiż dużych odchyłów od normy nie ma i narazie nie będziemy nic leczyć. Ja bardziej bym skojarzyła moje łysienie z łysieniem androgenowym u kobiet-wiem o nim tylko z internetu, nie wiem czy mam dobre informacje na ten temat, ale podobno może się ono zacząć w okresie dojrzewania (jak u mmnie) bądź menopauzy -wtedy gdy hormony buzują, no i łysienie na czubku głowy jest charakterystyczne dla tego typu łysienia,ale pani endokrynolog stanowczo powiedziała, że takie łysienie absolutnie nie występuje u kobiet,,, No cóż...
Dlatego zwracam się do Pani o wskazówki co mogłabym na to moje nieszczęsne łysienie poradzić. Moje włosy na prawdę mizernie wyglądają! I widać gołym okiem łysienie tylko na czubku głowy, Mam ogromną nadzieję, że póki nie dotrę co mi jest wszystkie włosy mi nie wypadną..
Z góry dziękuję za odpowiedź!! Pozdrawiam.
Odpowiedź Eksperta:
Lek. med. Barbara Czernicka-Kupras
Dermatolog
Łysienie u kobiet może mieć podłoże genetyczne lub hormonalne- androgenowe. Łysienie androgenowe typu żeńskiego wiąże się z działaniem męskich hormonów płciowych, występujących u kobiet w śladowych ilościach. Ten typ łysienia może towarzyszyć torbielowatości jajników. Często towarzyszą mu zaburzenia miesiączkowania.
Dobrze byłoby na początek oznaczyć u Pani poziom testosteronu we krwi oraz zrobić USG jajników celem wykluczenia torbielowatości czyli zespołu policystycznych jajników.
Można też rozpocząć leczenie mezoterapią czyli ostrzykiwaniem skóry głowy preparatem zawierającym witaminy, aminokwasy i mikroelementy.
lek. Barbara Czernicka-Kupras
Porady Eksperta
Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta