Nieustannie pojawiająca się pokrzywka - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 27 września 2023, Imieniny: Kosmy, Damiana
Porady Eksperta

Nieustannie pojawiająca się pokrzywka

Pytanie dotyczy: pokrzywka


Witam. mam problem z chroniczną pokrzywką. Towarzyszy mi już od 1.5 roku. Miałam mnóstwo podejrzeń i trochę badań.
Pierwszy raz pojawiła się 2 dni przed egzaminem na prawo jazdy i już nie zniknęła. Jest codziennie - po przebudzeniu, po przejedzeniu się po stresie, po wyjściu na słońce. Ogarnia całe ciało od skóry głowy twarzy szyji aż po same stopy i wewnątrz organizmu - raz straciłam przytomność z jej nadmiaru. Od dawna jestem uczulona na pyłki i sierści ale objawami były kichanie i katar nic poza tym.
Moje podejrzenia konsultowane z lekarzami : zatoki, częste bóle głowy, zmęczenie, przewlekłe anginy. Nic z tego. Próbowałam półgłodówki, głodówki i wtedy trochę zelżała w takim stopniu, że kiedy wychodziłam na słońce to jej nie było. Ale kiedy powróciłam do normalnego jedzenia wróciła.

Jedynym pozytywem było branie antybiotyku Augmentin gdyż lekarz przepisał mi z podejrzeniem posocznicy. Były to dwa cudowne tygodnie kiedy jej nie było i mogłam cieszyć się weselem brata - byłam świadkową. Teraz pozostałam przy tezie pokrzywki na tle nerwowym. Biorę Atarax 2 razy dziennie ale nic nie pomaga. Drugim dającym mi do myślenia jest zażywanie Ranigast - kiedy pokrzywka zaczyna być już dość widoczna wtedy go zażywam-pokrzywka ustępuje ale po paru godzinach czuję straszny ból w klatce piersiowej jakby ktoś drutem w środku jeździł. Teraz dość często czuję duszność wdechową i ból prawej ręki szczególnie od łokcia promieniujący w dłoń.

W maju były matury i każda matura kończyła się pokrzywką nawet jedna do tego stopnia, że trafiłam na pogotowie.
Dlaczego podczas brania Augmentin i bycia pod stresem nie miałam tej pokrzywki a późniejsze inne okoliczności kończyły się wracaniem o szybszej porze do domu? Czy coś nie tak z moim żołądkiem, nerwami, gardłem, hormonami? Przez 2 lata brałam pigułki antykoncepcyjne, ponieważ miałam poziom testosteronu 1.65 i wciąż wypadające włosy. Od 15 roku życia strasznie wypadają mi włosy. Poziom tarczycy był w normie badanie z 3 lat temu.

Moje wyniki pomocne w interpretacji :
IgE całkowite 406,33
CRP, mocznik w sur., Kreatynina w sur., ALT< AST w normie
Pasożytów w kale nie znaleziono

Błagam o pomoc już nie wiem jak się ratować. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuje.

Odpowiedź Eksperta:

Lek. med. Barbara Czernicka-Kupras

Dermatolog

Na podstawie Pani opisu nie wykluczałabym pokrzyki na tle alergicznym. Być może jednym z czynników alergizujących są bakterie obecne w migdałkach lub w zatokach. To tłumaczyłoby poprawę uzyskaną podczas zażywania antybiotyku.

Radziłabym odstawienie Ataraxu i Ranigastu i włączenie leku Aleric w dawce 1 tabletka wieczorem. Lek ten można zażywać dłuższy czas. Jeżeli pokrzywka jest na tle alergicznym, powinien zmniejszyć jej nasilenie. Jednocześnie dobrze by było pójść do dobrego laryngologa i zbadać zatoki /Usg/ i migdały celem wykluczenia ognisk infekcji.

Pozdrawiam

lek. Barbara Czernicka-Kupras

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum