Nieustępujące problemy po zapaleniu krtani i tchawicy, silne duszności - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 27 listopada 2022, Imieniny: Waleriana, Wergiliusza
Porady Eksperta

Nieustępujące problemy po zapaleniu krtani i tchawicy, silne duszności

Witam serdecznie szanowny Panie Doktorze i bardzo proszę o radę.

Wszystko zaczęło się jakieś dwa miesiące temu od zwykłego przeziębienia, które zbagatelizowałam. Po kilku tygodniach pojawiły się silne duszności (kilka razy obudziłam się w nocy nie mogąc ani wziąć wdechu ani zrobić wydechu), kołatanie serca, mdłości, bóle i zwroty głowy, bardzo silny, wzrastający jeszcze podczas poruszania się ból w okolicy mostka, promieniujący do ramion, pleców, szyi i potylicy, zasłabnięcia, drętwienie rąk i nóg. Lekarz stwierdził, że to prawdopodobnie zapalenie krtani i tchawicy (nie był przekonany ponieważ miałam bardzo niewielkie stany podgorączkowe, a czasami w ogóle nie występowały), dostałam antybiotyk. Niestety, nie wszystkie objawy ustąpiły. Duszności i kołatanie czy szybsze bicie serca pojawia się: po wysiłku (nawet minimalnym, jak choćby spacer szybszym krokiem, wejście po schodach), w dusznych pomieszczeniach, pomieszczeniach klimatyzowanych albo w czasie upału. Duszności często towarzyszy suchy silny kaszel, czuję też podrażnienie w okolicy krtani, które ten kaszel wymusza. Czuję, jakbym w gardle tkwiło coś, co mi przeszkadza, względnie jakby ktoś złapał mnie za gardło i zaczynał ściskać. Kiedy naprzemiennie poruszam ramionami i wstrzymuję oddech słyszę świst powietrza wydobywający się z gardła. Wcześniej nic takiego nie zaobserwowałam. Bardzo szybko się męczę. Miesiąc temu byłam w stanie przebiec 10 km bez zadyszki, teraz mam zadyszkę, zawroty głowy i przyspieszone bicie serca, zatkane uszy po wejściu po schodach na trzecie piętro. Ból w mostku zmniejszył się i pojawia się tylko w czasie dłuższego przebywania w dusznym pomieszczeniu, zwykle przed i w trakcie duszności, czasem występują też mdłości. Jest też silne zmęczenie, towarzyszące mi prawie przez cały dzień. Jeżeli dzień był męczący to często budzę się gwałtownie łapiąc powietrze. Moja rodzina zaobserwowała, że w takich sytuacjach, kiedy śpię nagle na dłuższą chwilę po prostu przestaję oddychać.
Bardzo proszę o pomoc, bo nie mogę tak dalej funkcjonować, nie wiem też do jakiego lekarza mogę się udać. To już trwa ponad miesiąc! Mój lekarz rodzinny stwierdził, że to dlatego, że jestem nerwowa. Czy to może być nerwica? (dodam, że nie towarzyszą mi absolutnie żadne stany lękowe). Wprawdzie w ciągu ostatnich miesięcy wystąpiło wiele trudnych sytuacji i ciężkich przeżyć, od pewnego czasu żyję w ciągłym stresie, ale dotąd dobrze sobie z nim radziłam. Jestem bardzo aktywną osobą, mam wiele obowiązków, uwielbiam sport i dotąd cały dzień spędzałam bardzo aktywnie. Teraz nie jestem w stanie, choć bardzo się staram. Bardzo proszę o pomoc. Dodam jeszcze, że dotąd byłam prawdziwym okazem zdrowia, poza alergią (wziewną, przede wszystkim na pyłki roślin, objawiającą się jedynie katarem siennym i podrażnieniem spojówek) nie chorowałam od wielu lat.
Wyniki badań:
Podstawowe badania krwi - w normie
RTG szyjnego odcinka kręgosłupa - zniesiona lordoza, poza tym bez zmian,
EKG - dwukrotnie: drobne nierówności pracy serca (lekarz powiedział, że wynikające ze zdenerwowania).
Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedź Eksperta:

Dr n. med. Zbigniew Świerczyński

Laryngolog, otorynolaryngolog

Pani Sylwio. Jeżeli Pani ma alergię pyłkową i uległa Pani przeziebieniu, to mogła wytworzyc się nadreaktywnośc oskrzeli objawiająca sie dusznościami. Infekacja wirusowa a taka Pani miała mogła to wywołać, mimpo tego,że dawniej tego nie było. A wiec własciwym lekarzem jest PULMONOLOG LUB ALERGOLOG. Rodzinny nie ma racji mówiąc,że to jest nerwica. To nieprawda. Można brac pod uwage także przebyte zapalenie mięśnia serca i można je ustalić wykonujac UKG SERCA [to takie USG serca a także badania laboratoryjne]. Jezeli sa kolejki do specjalistów to zgłasza sie Pani do najbliższego Szpitala i MUSI ppani z takimi objawami być przyjęta na Izbie Przyjęć. Nie wiem gdzie Pani mieszka bo możę bym coś dodał. Dr med. Zb.Świerczyński Bielsko-Biała.

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-11-26 13:22