Ból i pieczenie języka - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 27 listopada 2022, Imieniny: Waleriana, Wergiliusza
Porady Eksperta

Ból i pieczenie języka

Od czterech tygodni, odczuwam dziwny ból i pieczenie języka w jego środkowej części.
Byłam wcześniej zaziębiona, miałam lekki katar, mocno kaszlałam odkrztuszałam zalegającą wydzielinę. Jednak wydzielina z zatok ściekała mi po tylnej ścianie gardła. Tak jest do dzisiaj, jestem zaflegmiona, kataru nie mam już. pokaszluje z rana.
Zauważyłam dwa tygodnie temu białą plamę na środku języka a raczej w jego tylnej części to nie krostki, ani też nie ma zapalnej otoczki wokół tego wybrzuszenia. Pieczenie zaczyna się juz po śniadaniu i wypiciu kawy. Pieczenie utrzymuje się cały dzień, ból pojawia się przy przełykaniu. Nie przechodzi mi ten stan już ponad dwa tygodnie. Płuczę jamę ustną antyseptykiem, używam Tymsalu w sprayu. Już sama nie wiem co robić. Z czym to jest związane. Jakaś alergia? Mam 40 lat

Odpowiedź Eksperta:

Dr n. med. Zbigniew Świerczyński

Laryngolog, otorynolaryngolog

Początek choroby był spowodowany infekcją wirusową.Pani nie pisze czy w pierwszym tygodniu choroby stosowała jakiekolwiek leki. Chyba nie.Objawy się przedłużyły ponieważ nastąpiło nadkażenie bakteryjne.Pani nie pisze, czy po 6-7 dniach był np. stan podgorączkowy, powyżej 37. 2. Ściekanie śluzoropy z nosa do tylnej ściany gardła jest niegroźne i jest wynikiem naturalnej reakcji zapalno-obronnej. I tak: wirusy uszkodziły śluzówkę nosa, gardła i jamy ustnej a potem wkroczyły bakterie.Antybiotyku nie stosuje się w fazie wirusowej [ błąd, chyba że pacjent jest obciążony chorobami zmniejszającymi odporność itp] ale należało je zastosować po 5-7 dniach trwania choroby. Kaszel świadczy o infekcji tchawicy-oskrzeli i jeżeli się przedłuży należy zastosować nie syropy, ale wziewne leki przeciwzapalne [ lekarz rodzinny wie jakie].Co do pieczenia to nie stosowałbym tradycyjnych płukanek, KTÓRE WYSUSZAJĄ błonę śluzową, tylko NAWILŻANIE języka np. kroplami Vit A plus Vit E. [ a nawet parę kropel oleju jadalnego]Laryngolog może też pobrać z języka wymaz, ale trzeba szukać nie bakterii tylko grzybów.

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-11-26 13:22