Objaśnienie wyniku Mr kręgosłupa szyjnego
Pytanie dotyczy: wyniki, mr, interpretacja
Szanowny Panie dr,
Mam 46 lat pracowałem fizycznie. Obecnie na zasiłku w PUP. Jestem pod opieką poradni neurologicznej z powodu bólów i zawrotów głowy, bólów kręgosłupa szyjnego, słabsza jest lewa i prawa ręka często nie mogę nic utrzymać w nich. Lekarz neurolog zalecił diagnostykę MR oraz zakaz pracy fizycznej. Leki otrzymuje przeciw bólowe które nic nie pomagają oraz rehabilitacja nie dała poprawy. Kontrole mam za miesiąc a chciałbym aby mi Pan objaśnił co oznacza wynik rezonansu. Dodam, że nigdy nie piłem alkoholu ani nie paliłem papierosów i tak jest obecnie.
Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykonano w sekwencji TSE (obrazy T2-zależne, T2-zal. Fat-Sat), SE T1-zależne), MEDIC w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych.
Pośrodkowo-prawoboczna przepuklina krążka międzykręgowego C3/C4, uciskająca na worek oponowy i zwężający prawy otwór międzykręgowy.
Pośrodkowo-dwuboczna przepuklina krążka międzykręgowego C4/C5, uciskająca na worek oponowy i zwężająca oba otwory międzykręgowe.
Pośrodkowo-dwuboczna przepuklina krążka międzykręgowego C5/C6, uciskająca na przednią powierzchnię worka oponowego, odcinkowo na rdzeń szyjny i zwężająca oba otwory miedzykręgowe.
Kolejna, pośrodkowo-dwuboczna przepuklina krążka m/k, widoczna jest na poziomie C6/C7. Uciska ona na worek oponowy i zwęża oba otwory m/k - bardziej po lewej stronie.
Wymiar strzałkowy kanału kręgowego jest zwężony na poziomie C5/C6, C6/C7 odpowiednio do 0,8 cm i 0,9 cm.
Krążek między kręgowy C5/C6 wykazuje obniżenie wysokości i sygnału w obrazach T2-zależnych odpowiadające zwyrodnieniowemu odwodnieniu Cdehydratacja). Krązek między kręgowy wykazuje podobne obniżenie wysokości i sygnału w obrazach T2-zależnych odpowiadające zwyrodnieniowemu odwodnieniu (dehydratacja). Poza tym obraz kręgosłupa, kanału i rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym w granicach normy.
Proszę o objaśnienie mi tego wyniku
Z góry dziękuję
Mariusz
Odpowiedź Eksperta:
Neurolog
Sz.P. Mariuszu,
Badanie MR kręgosłupa szyjnego uwidacznia u Pana obecność zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa na kilku jego poziomach. Jest to obraz wielopoziomowej dyskopatii powodującej ciasnotę (stenozę) szyjnego kanału kręgowego z zagrożeniem mielopatią ( uszkodzeniem rdzenia szyjnego ) na wskutek jego ucisku oraz z uciskiem wielu korzeni nerwów rdzeniowych odcinka szyjnego, które przewodzą bodźce czuciowe i ruchowe. Najpoważniejszy stopień zagrożenia istnieje na poziomie C5C6 kręgosłupa i w moim odczuciu stanowi wskazanie do konsultacji neurochirurgicznej w celu rozważenia leczenia operacyjnego kręgosłupa szyjnego. Po ewentualnym przeprowadzeniu leczenia inwazyjnego przez neurochirurga powinny zaistnieć warunki do przeprowadzenia u Pana skutecznej rehabilitacji, umożliwiającej powrót do pracy, lecz nie ciężkiej pracy fizycznej wymagającej dźwigania ciężkich przedmiotów. Istnieje u Pana szansa na opanowanie dolegliwości bólowych i odzyskanie siły mięśniowej kończyn górnych.
Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl
Najnowsze wątki na forum

Czy to hepatomegalia? Szukam pomocy w postawieniu diagnozy
Czy istnieją platformy lub strony internetowe, które pomagają w znalezieniu...
Frykote12 | 2023-09-21 11:38