Obszary leukoarajozy i stany astmatyczne - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Obszary leukoarajozy i stany astmatyczne

Witam serdecznie. W przeprowadzanym niedawno bez żadnej konkretnej przyczyny badaniu MRI głowy znaleziono mi obszary leukoarajozy bardziej wysycone w tylnych rogach komór bocznych i drobne zmiany hiperintensywne w obrazach T2 zależnych, do 6mm, nie ulegające wzmocnieniu. Według radiologa oceniającego obraz i dwóch innych radiologów oceniających te obrazy MRI, odpowiadają on zmianom naczyniopochodnym. Jeden z radiologów pracujący w szpitalu medycyny tropikalnej stwierdził, ze przypomina on jemu obrazy spotykane w badaniach MRI nurków.
Bylem z wynikiem MRI u neurologa, który zbadał mnie neurologicznie, nie znajdując żadnych nieprawidłowości ani patologicznych odruchów Babińskiego i Rossolimo. Mimo to neurolog zdecydował się rozszerzyć diagnostykę o pełne badanie płynu mózgowo- rdzeniowego z ocena prążków oligoklonalnych, stężenia immunoglobulin Igg, badań wirusowych, na boreliozę i ogólnych badań PMR. Kazał również wykonać badania okulistyczne. Wyniki wszystkich badań PMR wyszły dobrze, prążków brak, stężenia Igg w normie, HIV,HCV i inne wirusy ujemne. Badania okulistyczne-dno oka, pole widzenia dobre, poza lekkimi śladami zmian miażdżycowych. Morfologia, badania wątrobowe, mocznik, crp dobre.
Przez około 5-7 ostatnich lat miałem około 40kg nadwagę, podwyższony (oznaczony w wynikach jako granicznie wysoki) cholesterol Od 2005 do 2010 roku rozwinęła mi się znaczna kamica żółciowa ale główną moją dolegliwością były trwające od 2005 roku bardzo silne i coraz dłużej trwające (ostatni ponad 3 miesiące) stany astmatyczne określone przez lekarza jako ciężkie i bardzo ciężkie. Następują one na skutek silnego stresu, po infekcji, kontaktu z alergenem i polegają na niemożności zaczerpnięcia powietrza, mocno przyspieszonym oddechu i pulsie (około 150 uderzeń na minutę) zaangażowaniu wszystkich mięśni... taki stan trwa bez przerwy przez cała dobę i tak jak napisałem ostatnio, ponad 3 miesiące... Kroplówki rozszerzające oskrzela przynoszą krótkotrwałą poprawę... Ale często wystarczy ustawienie np. czynnika stresującego, kataru zatokowego lub kontaktu z alergenem żeby nastąpiła poprawa. Podczas takiego ataku mam uczucie dużego spowolnienia ruchowego i słabości, czasem ucisku z tylu głowy i mroczki przed oczami przy gwałtownych ruchach.
Nie miałem nigdy poważniejszych badan serca poza EKG, w którym zwrócono uwagę na jego przyspieszoną akcje ale nie było to chyba nic istotnego bo lekarz nie zalecił dalszej diagnostyki. Generalnie z racji zajmowanego stanowiska i wykonywanego zawodu jestem człowiekiem narażonym na silny stres. Nigdy wcześniej nie miałem objawów typowych dla SM, które mogły by przypominać rzut tej choroby. Pamiętam za to w obrębie ostatnich 5 lat sytuacje zasłabnięcia pod prysznicem bez utraty świadomości- po prostu zrobiło mi się słabo i kilka lat później bardzo silny nie reagujący na środki przeciwbólowe bol głowy, który trwał ponad dobę...i następnego dnia osłabł.
W rodzinie obciążenie osteoporozą, nadciśnieniem tętniczym ze strony obojga rodziców-mama miała wylew w moim wieku, który na szczęście nie skończył się źle i mama wróciła do pełnej sprawności. Moje ciśnienie przez długi czas było na górnej granicy 145-150 na 95 czasem 100.Od kilku lat jest w normie. Tylko mam wysoki puls spoczynkowy w granicach 80-110 uderzeń na minutę.
Moje pytanie do Pana jako eksperta jest następujące, czy opisane przeze mnie objawy, a także załączone wyniki i zdjęcia mogą świadczyć o chorobie demielinizacyjnej typu SM, czy raczej ją wykluczają i świadczą bardziej o zaburzeniach naczyniowych?
Według mojego neurologa, który dość dokładnie mnie zbadał i obejrzał wyniki mri a potem wyniki zleconych przez siebie badan pmr to nie jest SM a najbardziej prawdopodobną przyczyną moich zmian w obrazie MRI są moje stany astmatyczne i mocno ograniczona saturacja krwi w czasie ich trwania. Czy to rzeczywiście może być prawdopodobna przyczyna? Czy załączone przeze mnie obrazy mri abstrahując od opisanych objawów mogą pokazywać SM? Czy przedstawione na załączonym zdjęciu zmiany są duże i czy profilaktyka astmy i chorób naczyniowych wystarczy do ograniczenia ich rozwoju?

Serdecznie dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam znad morza...
Grzegorz Kowalkowski

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Grzegorzu,

Załączone przez Pana opisy obrazu MR głowy oraz opis dolegliwości świadczą o mechanizmie niedokrwienno-niedotlenieniowym powstałych zmian naczyniopochodnych.
Nie jest to cecha SM lecz miażdżycy, która spowodowała nieme klinicznie mikroudary niedokrwienne oraz leukoarajozę mózgu. Przemawia za tym mechanizmem wykazywany wzrost poziomu cholesterolu, nadwaga, tendencja do nadciśnienia, a także cechy miażdżycy stwierdzone w siatkówce oka. Wskazana jest rygorystyczna profilaktyka wtórna stanów astmatycznych i zaburzeń naczyniopochodnych ( miażdżycy ).

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27