Ognisko hipodensyjne w móżdżku - co dalej? - Majamil, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 28 września 2022, Imieniny: Marka, Wacława
Porady Eksperta

Ognisko hipodensyjne w móżdżku - co dalej?

Pytanie dotyczy: Majamil


Witam serdecznie Pana Doktora - po raz kolejny.
Mam 40 lat i od ponad miesiąca dokuczają mi bóle głowy z prawej strony i dość uciążliwe zawroty z tendencją jakby ciągnięcia na prawą stronę.W połowie maja wykonałam CT głowy dwufazowe z kontrastem i bez - oto opis:Hypodensyjne ognisko o śr.9mm w lewej półkuli móżdżku.
Poza tym tkanki mózgowia bez zmian ogniskowych.Układ komorowy nieposzerzony,nieprzemieszczony.Jestem pod kontrolą lekarza neurologa i na lekach Betaserc, Vinpocente i przeciwbólowych.Pod koniec czerwca wykonałam MR głowy ale bez kontrastu-oto opis: Badanie MR głowy wykonano w sekwencjach SE i FSE w obrazach T1,T2-zależnych oraz w sekwencjach FLAIR.Nie stwierdza się zmian ogniskowych w obu półkulach mózgu i móżdżku.Układ komorowy symetryczny,nieposzerzony, nieprzemieszczony. W badaniu USG tętnic szyjnych zmian nie stwierdzono, natomiast stwierdzono powiększone węzły chłonne w okolicy tarczycy. Morfologia wyszła dobrze, tylko cholesterol i trójglicerydy znacznie przewyższone (choles.297,30 mg/dl a trójd.264,6 mg/dl).Jestem osobą niepalącą, z lekką nadwagą.Ciśnienie tętnicze krwi 120/80 -130/85.Laryngologicznie bez zmian.W czerwcu także przeszłam zapalenie błony naczyniowej w lewym oku - leki : atropina, Majamil,amotaks dis i krople przeciwzapalne.Panie doktorze, bardzo proszę o opinię Pana w tej sytuacji, gdyż lekarz jednoznacznie nie określił, co to może być?niedokrwienie móżdżku? jakiś wirus?.. Pomimo tych badań i brania leków, nadal objawy nie ustąpiły, nasilają się bardziej podczas chodzenia i gwałtownych ruchów ( tu zaczyna się ból głowy), najlepiej jest w pozycji leżącej. Serdecznie proszę o odpowiedź - będę "podwójnie" wdzięczna.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.
Beata

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Beato,

Pocieszający jest fakt, że ognisko hipodensyjne nie jest widoczne w móżdżku w badaniu MR, co oznacza, że albo całkowicie się zagoiło, albo nie było go wcale, ponieważ stwierdzone w TK mogło być artefaktem, jakie często zdarzają się w tym badaniu w tylnej jamie czaszki. Podwyższone parametry lipidowe skłaniają do zastosowania odpowiednich leków, tj. z grupy statyn lub fibratów, o czym może zadecydować Pani lekarz rodzinny. Wskazana byłaby też inicjacja przez tegoż lekarza diagnostyki podłoża powiększenia węzłów chłonnych. Niekiedy z tego powodu konieczne jest badanie inwazyjne - biopsja. Natomiast fakt ewentualnego przebycia udaru niedokrwiennego móżdżku, na co mogło wskazywać badanie TK w maju br. oraz przebycie zapalenia błony naczyniowej oka wskazują, że może być Pani dotknięta chorobą Behceta ( czyt. Behczeta ) co nakazywałoby konsultację neurologiczną, aby można było przeprowadzić właściwe w tym przypadku specjalistyczne badanie podmiotowe i przedmiotowe.

Serdecznie pozdrawiam,
Dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

medycyna pracy on line

Jak ważne są badania medycyny pracy warszawa...

Kami_77777 | 2022-09-27 22:17

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-09-27 09:12