Ognisko hipodensyjne w móżdżku - co dalej? - Majamil, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

Ognisko hipodensyjne w móżdżku - co dalej?

Pytanie dotyczy: Majamil


Witam serdecznie Pana Doktora - po raz kolejny.
Mam 40 lat i od ponad miesiąca dokuczają mi bóle głowy z prawej strony i dość uciążliwe zawroty z tendencją jakby ciągnięcia na prawą stronę.W połowie maja wykonałam CT głowy dwufazowe z kontrastem i bez - oto opis:Hypodensyjne ognisko o śr.9mm w lewej półkuli móżdżku.
Poza tym tkanki mózgowia bez zmian ogniskowych.Układ komorowy nieposzerzony,nieprzemieszczony.Jestem pod kontrolą lekarza neurologa i na lekach Betaserc, Vinpocente i przeciwbólowych.Pod koniec czerwca wykonałam MR głowy ale bez kontrastu-oto opis: Badanie MR głowy wykonano w sekwencjach SE i FSE w obrazach T1,T2-zależnych oraz w sekwencjach FLAIR.Nie stwierdza się zmian ogniskowych w obu półkulach mózgu i móżdżku.Układ komorowy symetryczny,nieposzerzony, nieprzemieszczony. W badaniu USG tętnic szyjnych zmian nie stwierdzono, natomiast stwierdzono powiększone węzły chłonne w okolicy tarczycy. Morfologia wyszła dobrze, tylko cholesterol i trójglicerydy znacznie przewyższone (choles.297,30 mg/dl a trójd.264,6 mg/dl).Jestem osobą niepalącą, z lekką nadwagą.Ciśnienie tętnicze krwi 120/80 -130/85.Laryngologicznie bez zmian.W czerwcu także przeszłam zapalenie błony naczyniowej w lewym oku - leki : atropina, Majamil,amotaks dis i krople przeciwzapalne.Panie doktorze, bardzo proszę o opinię Pana w tej sytuacji, gdyż lekarz jednoznacznie nie określił, co to może być?niedokrwienie móżdżku? jakiś wirus?.. Pomimo tych badań i brania leków, nadal objawy nie ustąpiły, nasilają się bardziej podczas chodzenia i gwałtownych ruchów ( tu zaczyna się ból głowy), najlepiej jest w pozycji leżącej. Serdecznie proszę o odpowiedź - będę "podwójnie" wdzięczna.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.
Beata

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Beato,

Pocieszający jest fakt, że ognisko hipodensyjne nie jest widoczne w móżdżku w badaniu MR, co oznacza, że albo całkowicie się zagoiło, albo nie było go wcale, ponieważ stwierdzone w TK mogło być artefaktem, jakie często zdarzają się w tym badaniu w tylnej jamie czaszki. Podwyższone parametry lipidowe skłaniają do zastosowania odpowiednich leków, tj. z grupy statyn lub fibratów, o czym może zadecydować Pani lekarz rodzinny. Wskazana byłaby też inicjacja przez tegoż lekarza diagnostyki podłoża powiększenia węzłów chłonnych. Niekiedy z tego powodu konieczne jest badanie inwazyjne - biopsja. Natomiast fakt ewentualnego przebycia udaru niedokrwiennego móżdżku, na co mogło wskazywać badanie TK w maju br. oraz przebycie zapalenia błony naczyniowej oka wskazują, że może być Pani dotknięta chorobą Behceta ( czyt. Behczeta ) co nakazywałoby konsultację neurologiczną, aby można było przeprowadzić właściwe w tym przypadku specjalistyczne badanie podmiotowe i przedmiotowe.

Serdecznie pozdrawiam,
Dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18