Płynotok przez gardło? - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 27 listopada 2022, Imieniny: Waleriana, Wergiliusza
Porady Eksperta

Płynotok przez gardło?

Pytanie dotyczy: płynotok, płyn mózgowo rdzeniowy


Witam Panie Doktorze

Po roku od urazu - złamanie kości potylicy, stłuczenie mózgu ( krwiak uległ resorpcji), zacząłem odczuwać ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Zaznaczę, iż w czasookresie po urazie mój stan był konsultowany przez lekarzy badania TK MR - na badaniach jedynie wskazywano na hyperostoze, rozdęcie kości klinowej - podejrzenie dysplazji włóknistej. Żeby to skonsultować oraz ściekanie udałem się do laryngologa, który stwierdził że z tą kością klinową jest na wyrost i w TK zatoki są w dobrym stanie i nic nie widzi i przepisał spraye do nosa. Dalej odczuwam ściekanie - nic nie pomaga. Proszę o odpowiedź u jakiego lekarza (specjalizacja) mógłbym wykluczyć płynotok i w jakim badaniu? Mam TK zarówno głowy jak i zatok czy można stwierdzić coś na ich podstawie w tym zakresie? Z góry dziękuję za odpowiedź żaden lekarz nawet nie wspomniał o tej dolegliwości, a z tego co się orientuję bardzo trudno zdiagnozować ten stan kliniczny.

Odpowiedź Eksperta:

Dr n. med. Zbigniew Świerczyński

Laryngolog, otorynolaryngolog

Szanowny Panie. Aby stwierdzić,czy wyciekajacy płyn jest ŚLUZEM czy PŁYNEM MÓZGOWO-RDZENIOWYM należy pochylić głowe tak nisko,żeby płyn zaczał wyciekać przez nos wiec mozna go zebrać do probówki i zbadać w laboratorium [na zawartość cukru]. Mozna też zbadać czy to płyn met. izotopową. Można zrobić endoskopowe badanie nosogardła [ oceniając przednią ścianę zatoki klinowej i podstawy czaszki].
Jeżeli WYKLUCZY SIĘ płynotok może oznaczas ,że to jest wyciek sluzu. Pytanie: czy zostało wykluczone skrzywienie przegrody nosowej czy przerost małzowin nosowych lub przewlekły nieżyt nosa. Ale to musi leczyć dobry laryngolog. dr med. Zbigniew Świerczyński. Bielsko-Biała. 503 38 74 73

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-11-26 13:22