Polipowate uwypuklenie śluzówki w badaniu CT zatok obocznych nosa - Paracetamol, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 9 grudnia 2022, Imieniny: Wiesława, Leokadii
Porady Eksperta

Polipowate uwypuklenie śluzówki w badaniu CT zatok obocznych nosa

Pytanie dotyczy: przerost błony śluzowej Paracetamol


Witam serdecznie.
Szanowny Panie Doktorze, problem dotyczy 13 letniego chłopca. Od maja 2011 roku syn skarżył się na okresowe bóle głowy. Od sierpnia do października cierpiał na silne bóle głowy nadal umiejscowione w prawym łuku brwiowym, po czym następowały wyczerpujące kilkunastokrotne wymioty przez ok. 12 godzin. Incydenty powtarzały się co kilka tygodni, w sumie 4 razy. Aktualnie zdarza się wspomniany ból ale tak jak w pierwszej fazie - bez wymiotów, czasem mdłości (podajemy wtedy szybko Paracetamol aby bół się nie nasilił.)
W trakcie sześciokrotnych hospitalizacji i wizyt u specjalistów wykonaliśmy szereg badań:
Badania krwi (morfologia rozmaz automatyczny, biochemia, jonogram) i badania moczu - w normie, posiewy kału nie potwierdzają pasożytów ani antygenów Giardia lamblia. Boreliozy nie odnotowano. Ciśnienie gałki ocznej - w normie. Gastroskopia - prawidłowa, USG jamy brzusznej - prawidłowe. Problemy psychologiczne wykluczamy. W badaniu EEG wykryto sporadyczne zmiany zlokalizowane i uogólnione napadowe ale w związku z brakiem objawów utraty świadomości lub przytomności w wywiadzie lekarz neurolog uznał że nie są problemem. W CT głowy - bez zmian, w zakresie OUN bez nieprawidłowości, aczkolwiek stwierdzono: "Sitowie po stronie prawej o zmniejszonej powietrzności - najpewniej wydzielina i/lub zgrubienia ślużówki". W CT zatok obocznych nosa stwierdzono "Dyskretne polipowate uwypuklenie słuzówki średnicy 6 mm w górnej części sitowia po stronie prawej. Powietrzność zatok obocznych nosa prawidłowa. Kompleksy przewodowo - ujściowe drożne. Obrzęk malłżowin dolnych nosa. Migdałek gardłowy zawęża światło nosogardła odcinkowo do 4 mm. Nadmieniam, że dziecko aktualnie prawie nie choruje na choroby gardła (często chorował w okresie przedszkolnym), słuch w badaniach w normie, nie stwierdziliśmy nigdy bezdechów. Termin u laryngologa mamy dopiero w maju. Do pana doktora mam pytanie dotyczące badań CT, szczególnie CT zatok - najprawdopodobniej tam leży przyczyna. Co to znaczy polipowate uwypuklenie słuzówki. Proszę o odpowiedź jak wygląda leczenie, czy to można całkowicie wyleczyć, czy coś się robi ze wspomnianym uwypukleiem.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Z poważaniem Anita Cz.

Odpowiedź Eksperta:

Dr n. med. Zbigniew Świerczyński

Laryngolog, otorynolaryngolog

JEŻELI KOMPLEKSY UJŚCIOWO-PRZEWODOWE SA DROŻNE [ a są to otworki miedzy zatokami a jama nosową]. Nie sadzę, aby niewielki przerost błony sluzowej w sitowiu powodowały tak silne dolegliwości. Z takimi zmianami mozna sobie poradzić [ dobry laryngolog to zrobi] np. przez mejscowe, czyli do nosa zastosowanie kropli FLIXONASE NASULE. Bardzo dobrym i uczciwym laryngologiem jest w Warszawie dr med. Piotr Rapiejko specjalista. Kiedy i gdzie przyjmuje znajdzie Pani w internecie. dr med. Z.Świerczyński

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-12-08 06:54