Problem nalotu na języku - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 9 grudnia 2022, Imieniny: Wiesława, Leokadii
Porady Eksperta

Problem nalotu na języku

Dzień dobry,
przeglądając forum doszedłem do wniosku, że wszyscy laryngolodzy których dotychczas odwiedziłem razem wzięci nie posiadają nawet 1/10 wiedzy jakiej można dowiedzieć się stąd. Nie wiem czy zawsze miałem takie "szczęście" by trafiać na osoby niekompetentne ale wiem, że mam już dosyć kolejnych wizyt z których nic nie wynika.

Ale może przejdę do rzeczy. Otóż mój problem wygląda podobnie jak wielu innych na forum, niestety, żaden z tematów które przeglądałem dokładnie nie opisywał mojego stanu i żaden nie pomógł mi poradzić sobie z moją "przypadłością". Chodzi o bardzo nieprzyjemny, zazwyczaj biały nalot na języku (który usuwam regularnie szorując język szczoteczką, a mimo to - nalot wraca po niedługim czasie). Wiem, że nalot jest rzeczą całkowicie normalną i naturalną ale takie ilości jakie pojawiają się u mnie zdecydowanie normalne nie są (im więcej tym trudniej usunąć). Z kolei głównym skutkiem owego nalotu jest bardzo nieprzyjemne uczucie w ustach oraz (przede wszystkim) nieprzyjemny oddech i smak, który, mimo że wydaje się raczej banalną przypadłością, bardzo potrafi utrudnić życie. Moje objawy różnią się jednak nieco od typowych, znajdywanych na forum - nie mam problemów z migdałkami (przynajmniej nic mi o nich nie wiadomo) i brak u mnie "białych kólek" na języku. Nie jestem też alergikiem. Po za tym z resztą objawów jest podobnie. W gardle niemal przez cały czas mam wrażenie zalegania i spływania jakiejś wydzieliny, a ślina robi się gęsta.

Dotychczas jako możliwe przyczyny takiego stanu lekarze sugerowali mi już m. in. refluks, który został wykluczony po badaniu. Innym powodem wg kolejnego specjalisty była skrzywiona przegroda nosowa. Miałem zabieg prostowania przegrody, po którym oddycha mi się odrobinkę lepiej i wydzieliny w gardle wydaje się być trochę mniej, jednak nadmierne ilości nalotu jak były tak są (a co za tym idzie - ten oddech).

Sam osobiście zauważyłem i doszedłem do wniosku, że za mój nalot na języku odpowiedzialna jest właśnie wydzielina z nosa, która - jak myślę - normalnie powinna swobodnie i niezauważenie spływać przez przełyku do żołądka, a ona w jakiś sposób "narzuca" mi się na język. Nie wiem czy to jej gęstość czy ilość (albo i to i to) powoduje jej zatrzymywanie się na języku. Najgorsza sytuacja jest zawsze rano, po przebudzeniu. Jest to bardzo uciążliwe, kiedy mycie zębów polega głównie na szorowaniu języka...

Jestem już delikatnie mówiąc zmęczony wizytami u kolejnych lekarzy, dlatego postanowiłem zwrócić się z prośbą do kogoś kompetentnego. Czy istnieją jakieś leki, które pomogą mi zwalczyć ten nalot albo przynajmniej zmniejszyć jego ilości? Lub zadziałać w sposób rozpuszczający tą wydzielinę, by mogła swobodnie spływać tak jak należy... Dodam, iż próbowałem zażywać już przeróżne specyfiki, od grejpfrutowych kropelek, poprzez tabletki na oczyszczenie organizmu, na inhalacjach z olejku eukaliptusowego kończąc - nic nie pomogło. Co prawda jestem już raczej sceptycznie nastawiony do jakichkolwiek nowych lekarstw, ale mimo to spróbowałbym jeśli byłoby to coś naprawdę pomocnego.. A może istnieje jakiś inny sposób na ten problem?

Jakakolwiek, nawet najdrobniejsza wskazówka będzie dla mnie niemalże na wagę złota. Dlatego już teraz, z góry, dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie, Maciek

Odpowiedź Eksperta:

Dr n. med. Zbigniew Świerczyński

Laryngolog, otorynolaryngolog

Maćku: 1. szorowanie języka jest błędem, ponieważ uszkadzasz błonę
śluzową, która jest narażona na zakażenia [m.inn. grzybami].
Najczęściej przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest zapalenie
dziaseł[kieszonek] i musi to sprawdzić stomatolog [ ale nie taki który
leczy zeby ,tylko specjalista chorób błony sluzowej jamy ustnej.2.
Jezęli dobrze wykona się przegrode to oddychanie powinno sie
zdecydowanie poprawi a nie trochę. 3. jeżeli Pan w nocy oddycha przez
usta to wysychaja błony śluzowe i nie funkcjonuja prawidłowo.Ale ja
nie wiem,czy Pan oddycha w nocy ,i w dzień przez nos czy takę przez
usta,nie napiszł\ Pan czy rano ma Pan suche gardło[ bo np. jeżeli
gardło podsycha, to z nosa cieknie sluz żeby go nawilżyć.4. Czy był
pobrany wymaz zjezyka na grzyby. Więc prosze napisać jeszcze raz.

dr med. Z.Świerczynski.

Podoba Ci się ta porada?

Podyskuyuj o tym przypadku

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-12-08 06:54