Problem z paznokciami - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 5 grudnia 2022, Imieniny: Sabiny, Krystyny
Porady Eksperta

Problem z paznokciami

Pytanie dotyczy: objaw naparstka, oddzielanie płytki paznokcia


Witam, od kilku lat zmagam się z problemem oddzielająccych się płytek paznokci od skóry. Problem występuje na trzech palcach prawej dłoni. Od wielu lat na kilku paznokciach pojawiają się bruzdy wzdłuż paznokci i tzw. objaw naparstka, nie mam żadnych przebarwień paznokci. Plytki co jakiś czas ladnie zrastają się poczym znów się oddzielają. Pierwszy lekarz do którego się udałem stwierdził że może to być grzybica iprzepisał mi tabletki których nazwy już niestety nie pamiętam. Brałem je według zaleceń przez 3 miesiące, ale niestety bez jakichkolwiek efektów. Udałem się do innego specjalisty i ten stwierdził że napewno nie jest to grzybica i na łuszczycę także to nie wygląda. Stwierdzil że jest to zwyczajne osłabienie paznokci być może spowodowane wykonywaną przeze mnie pracą, a mam do czynienia z plastikiem i środkami chemicznymi. Przepisał mi witamine A + D3. Brałem te witaminy 7 miesięcy i efektów rówież żadnych nie zauważyłem. Bardzo proszę o fachową radę co mam zrobić. Straciłem wiarę w to że nastepna wizyta u kolejnego specjalisty i nastepna kilkumiesięczne leczenie nic nie pomoże. Już nie wiem gdzie mam się udać i jakie wykonać badania aby trafnie zdiagnozować problem i rozpocząć odpowiednie leczenie. Z góry dziękuję i liczę na pomoc

Pozdrawiam
Janusz

Odpowiedź Eksperta:

Lek. med. Barbara Czernicka-Kupras

Dermatolog

Zmiany na płytkach mogą mieć charakter drożdżycy lub grzybicy. Najprostszą rzeczą byłoby wykonanie posiewu w tym kierunku.
Badanie takie wykonuje Laboratorium Bakteriologiczne na terenie Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu przy ulicy Batorego.

Pozdrawiam
lek.Barbara Czernicka-Kupras

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-12-04 12:34