Problem z ustami - Clotrimazolum, Fluconazole, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 5 grudnia 2022, Imieniny: Sabiny, Krystyny
Porady Eksperta

Problem z ustami

Pytanie dotyczy: Clotrimazolum, Fluconazole


Witam serdecznie.
Od ok 1,5 roku (a może i dłużej, dokładnie już nie pamiętam) coś dziwnego dzieje mi się z ustami oraz skórą wokół nich. Zaczęło się od uczucia suchości, które towarzyszyło mi chyba od zawsze. Stosowałam krem Nivea, z którym się nie rozstawałam. Gdy zaczęły się pojawiać zaczerwienienia w niektórych punktach próbowałam specyfików na opryszczkę ale nie pomagały. Wręcz przeciwnie miałam wrażenie, że podrażniają jeszcze bardziej.Z ust płatami zaczęła schodzić skóra, pojawiło się nieustanne pieczenie, swędzenie, drobne ranki i pęknięcia, zajady. Ból prawie nie do wytrzymania bo nieustający. Udałam się do lekarza, który zalecił mi natłuszczanie skóry oraz przepisał lek o nazwie Fluconazole. Tak więc przez kilka dni, zgodnie z zaleceniami brałam tabletki, smarowałam usta wazeliną, uprzednio myjąc ręce lub odkażając żelem antybakteryjnym. Objawy zniknęły na miesiąc. Kolejna terapia (ta sama) nie pomogła już wcale. Tak więc problem ten mam już nieustająco od czerwca zeszłego roku. Dwa tygodnie temu dentystka poradziła mi zażywanie witaminy B oraz maść Clotrimazolum. Wytłumaczyła mi też, że może być to grzybica i dała wskazówki co do diety. Niestety nic nie przyniosło efektów.
Oprócz tego niejaką ulgę, ale tylko czasem, daje maść Alantan plus.
Jeśli chodzi o naturalne metody walki z tą dolegliwością próbowałam samego miodu, czy propolisu, olejku z drzewa herbacianego, który też został mi polecony przez lekarza.
Zastanawiałam się czy może mieć to związek z moją coroczną alergią na różne pyłki ale biorę proszki przeciwalergiczne, poza tym dolegliwości, z tego co widzę, zupełnie nie zależą od pory roku. Poza tym nie mam w domu zwierząt i raczej nie mam z nimi styczności.
Dodam, że nie używam błyszczyków, czy pomadek. W tej chwili jestem tak zdesperowana, że zaprzestałam stosowania kremów do twarzy, czy oczyszczających toników itp.

Odpowiedź Eksperta:

Lek. med. Barbara Czernicka-Kupras

Dermatolog

Opisane zmiany to przewlekłe zapalanie czerwieni wargowej. Zmiany mają prawdopodobnie tło alergiczne /alergia kontaktowa/.
Największy problem to wykrycie czynnika lub czynników, które uczulają.

Należy wziąć pod uwagę:

pokarmy, pastę do zębów oraz kredki i błyszczyki do ust.

Proponuję smarowanie ust maścią Lipobaza na noc oraz kremem Barierowym "Emolium" w dzień, przed każdym posiłkiem. Oba preparaty są dostępne bez recepty.

Do tego samoobserwacja, czy zmiany zaostrzają się po pewnych pokarmach.
Proszę też zmienić pastę do zębów na owocową, dla dzieci.

Pozdrawiam

lek.Barbara Czernicka-Kupras

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-12-04 12:34