Problemy z kolanem - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 27 września 2023, Imieniny: Kosmy, Damiana
Porady Eksperta

Problemy z kolanem

Witam.
Panie Doktorze prosze o odpowiedz w mojej sprawie.
Jestem ok 5 miesiecy po artroskopi kolana prawego na której wyszło całkowice urwanie ACL lecz gdy biegam gram w piłke kolano mnie nie boli ( uywam stabilizatora) w poniedziałek 25.10.10 jade na 4 miesiace na szkolenie przygotowawcze do służby zawodowej ( wojsko) lecz po powrocie aby pracowac w tej jednostce która mi sie marzy ( szturmowo-desantowa) musze przejsc komisje lekarska i test sprawnosci fizycznej. jakie masz szanse ze uda mi się z kolanem przejsc ta komisje? Czy tzw. Komandosi są bardzo szczególowo badani? Jak wyglada badanie nóg kolan?

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Panie Pawle,

jeśli doszło u Pana do niewątpliwego zerwania więzadła krzyżowego kolana przedniego (ACL), to odradzam Panu wyjazd w najbliższych dniach na szkolenie przygotowawcze do służby zawodowej i zalecam czasowe powstrzymanie się z planami pracy w wojsku, a szczególnie w wojskowej jednostce szturmowo-desantowej.

Natomiast zalecam Panu konsultację bardzo doświadczonego ortopedy lub ortopedów, czy istnieje u Pana tak poważny defekt kolana i jakiego urazu jest on skutkiem. Konieczna jest profesjonalna ocena stanu anatomii i funkcji pańskiego kolana pod kątem, czy istnieje szansa aby po systematycznej i długotrwałej rehabilitacji doszło do istotnej jej poprawy, która pozwalałaby na realizację Pana wspomnianych planów.

Musi Pan sobie uświadomić, że służba wojskowa w jednostce szturmowo-desantowej to sprawa o wiele bardziej odpowiedzialna nawet od sportu wysokowyczynowego. Po urazie z zablokowaniem lub podwichnięciem, czy zwichnięciem kolana. sportowiec nie osiągnie planowanego wyniku, czy nawet nie ukończy konkurencji. Natomiast jeśli podobny problem wystąpi u żołnierza podczas akcji szturmowej, może to przypłacić życiem i musi Pan zdawać sobie sprawę z takiego zagrożenia.

Wiem, że rozczarowuję Pana taką opinią na tak ważny dla Pana temat. Powtarzam, nie wykluczam, że uszkodzenie kolana w Pana przypadku nie jest na tyle groźne, aby po odpowiednim przygotowaniu nie miał Pan szans na pracę w wymarzonej formacji wojskowej, ale musi Pan przejść dokładne badania, aby się przekonać czy ma Pan szansę nie tylko przejść z oczekiwanym wynikiem badanie przed wojskową komisją lekarską, ale także po wyszkoleniu móc sprostać krańcowym wymaganiom tak specyficznej szkoły przeżycia.

Życzę powodzenia w realizacji wymarzonych planów.
Serdecznie pozdrawiam
Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum