Problemy z przełykaniem, śliną - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Wtorek, 27 września 2022, Imieniny: Kosmy, Damiana
Porady Eksperta

Problemy z przełykaniem, śliną

Dzień dobry. Panie Doktorze mam pytanie odnośnie mojej mamy w wieku 76 lat. Jest pacjentką onkologiczną. Usuniętą ma tarczycę w 2102 roku. W tym samym roku zadecydowano o radioterapii. Naświetlanie szyi trwało miesiąc. Po tym wszystkim mama doszła do siebie i całkiem dobrze funkcjonowała. Od września ubiegłego roku sytuacja jest dosyć mocno zmieniła. Mama ma problemy z przełykaniem, krztusi się. Można powiedzieć, że cierpi na nadmiar gęstej śliny, która utrudnia jej przełykanie jakichkolwiek pokarmów, a tym samym powoduje, że chudnie i mało je. Proszę o informacje, czy jest szansa z uporaniem się z tymi problemami. Czy warto jeszcze chodzić po lekarzach. Zdajemy sobie sprawę, ze jest to efekt uboczny naświetlań, ale nie chce mi się wierzyć, że nie można chociaż trochę ulżyć jej w cierpieniu.
Będę wdzięczna za informacje. Pozdrawiam Agnieszka

Odpowiedź Eksperta:

Dr n. med. Zbigniew Świerczyński

Laryngolog, otorynolaryngolog

Pani Agnieszko, po napromienianiu szyi dochodzi do zaniku gruczołów wydzielających w gardle sluzu. DLATEGO NALEZY NAWILŻAĆ jame ustna i gardło. Nie wolno stosować ziół takich jak rumianek czy szałwia co często tradycyjnie stosują pacjenci. Proponuje kilka razy dziennie dawac na język kilka kropli OLIWY czy Oleju jadalnego, zmieszać ze sliną i przemieścić do gardła. Podaję skład mieszanki ,która może przepisać lekarz rodzinny :
Rp. Vit A 10,0
Vit E 10,0
Mentholi 0,4
Glicerini ad 200,0
M.F. mixtrurae. S. do pół szklanki wody bardzo ciepłej wlać 1 łyżeczki od herbaty tego płynu i PŁUKAĆ gardło nawet lilka razy dziennie.
dr med. Zbigniew Świerczyński. Specj. Laryngolog

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-09-26 10:05