Przesuszona skóra i trądzik - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 5 grudnia 2022, Imieniny: Sabiny, Krystyny
Porady Eksperta

Przesuszona skóra i trądzik

Pytanie dotyczy: Cetaphil MD, ichtiol


Witam serdecznie!
Od dwóch lat mieszkam w Norwegii. Problem z moim trądzikiem zaczął się dużo wcześniej. Praktycznie zmagam się z tym problemem od ok.10 lat (obecnie mam 25 lat). Od jakiegoś roku oprócz pojawiających się już od wielu lat grudek, zaczęły się pojawiać, bolące, duże ropne wypryski, które nie mają ujścia. Głownie na linii szczęki i szyi. Dodam,że od 6 lat zażywam tabletki antykoncepcyjne. Mój ginekolog swego czasu przepisał mi nawet Diane, chcąc pomóc mi w walce z trądzikiem, ale efekt był zerowy. Tydzień temu zdesperowana swoim wyglądem udałam się tu w Norwegii do lekarza, jednak był to lekarz pierwszego kontaktu, gdyż o znalezienie dermatologa graniczy z cudem! Po krótkich oględzinach zapisał mi antybiotyk Tertacyclin Arco 250 mg. Mam ją brać przez pierwszy miesiąc 2 racy dziennie 2sztuki, później 2 miesiące 2 razy dziennie po 1 sztuce. Chciałam zapytać co Pan doktor o tym sądzi? Czy mam brać ten antybiotyk? Jeśli chodzi o kremy, o maście itp to mam jeszcze z Polski davercin, maść ichtiolową, hascoderm, kremy nawilżająco dotleniające. Dodam, iż stosowanie tych maści wywołuje u mnie straszne przesuszenie buzi, skóra schodzi mi całymi płatami, do tego również na szyi. Wydaje mi się,że pomimo mojego trądziku, skora jest bardzo wrażliwa:( Zakupiła tutaj również prodkuty z Larchoe Posai, które ponoć są delikatne a i tak mnie podrażniły. Proszę o odpowiedź, czy będzie pomocne branie tego antybiotyku?
Z góry bardzo dziękuje.

Odpowiedź Eksperta:

Lek. med. Barbara Czernicka-Kupras

Dermatolog

Trądzik plus skóra przesuszona, wrażliwa to dość trudny problem. Spróbuję pomóc Pani chociaż trochę na odległość. W sytuacji, gdy skóra nie toleruje leków zewnętrznych, terapia doustna ma sens. Ja osobiście wolę leczyć moich pacjentów antybiotykiem Tetralysal, który jest nowszą wersją Tetracykliny. Terapia zarówno jednym jak i drugim preparatem powinna trwać 3 miesiące. W czasie leczenia doustnego nie powinno się stosować antybiotyków zewnętrznych- np Davercinu.
Najpierw należy się skoncentrować na poprawie nawilżenia skóry. Proponuję kupić w aptece żel do mycia i emulsję nawilżającą dla alergików. W Polsce mamy Cetaphil do mycia i Cetaphil MD, emulsja nawilżająca. Na bolące zmiany narazie dałabym zwykły ichtiol. Po 2-3 tyg skóra powinna być mniej wrazliwa, wtedy wprowadziłabym Hascoderm na noc, a emulsję nawilżającą tylko rano.
Pozdrawiam

lek.Barbara Czernicka-Kupras

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-12-04 12:34