Przewlekły katar - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 27 września 2023, Imieniny: Kosmy, Damiana
Porady Eksperta

Przewlekły katar

Pytanie dotyczy: katar, alergia, nos, leczenie


Katar mam już od roku, jest to bardzo męczące- zwłaszcza w nocy. Zatyka mi się nos i nie mam czym oddychać. Robiłam badania - rtg zatok - bez zmian, wymaz z nosa - miałam bakterię - antybiotyk ją zniszczył a katar nie minął, robiłam też testy alergiczne - bez większych zmian (niewielka nadwrażliwość na brzozę leszczynę). Co mam robić? mam trochę skrzywioną przegrodę nosową - czy to może być bezpośrednią przyczyną kataru?

Odpowiedź Eksperta:

Dr n. med. Zbigniew Świerczyński

Laryngolog, otorynolaryngolog

Pani Beato. Jezeli został wykluczony katar alergiczny a także zakażenie bakteryjne to pozostaje jeszcze wykonanie CYTOLOGII ZŁUSZCZENIOWEJ BŁONY ŚLUZOWEJ NOSA. { należy pobrać wydzielinę z powierzchni małżowiny nosowej dolnej, rozsmarować ja na szkiełku laboratoryjnym wszedzie dostepnym , włożyc na 3 minuty do naczynka ze spirytusem i dostarczyć do laboratorium. Badanie może przeprowadzić po zabarwieniu tej wydzieliny na szkiełku identycznie jak sie barwi wymaz krwi i : LABORANTKA OCENI JAKI JEST PROCENT neutrofilów, limfocytów i eozynofilów pod mikroskopem. Jeżeli procent eozynofilów wynosi np. wiecej niż 10 % to możemy rozpoznać TZW EOZYNOFILOWY NIEŻYT NOSA , który może być odpowiedzialny za katar. WTEDY PANI NAPISZE DO MNIE JAKI JEST WYNIK BADANIA A JA ODPOWIEM JAK TO SIE LECZY.
Wydaje mi sie jednak,że jedynym sposobem lecznia może być wykonanie PLASTYKI PRZEGRODY NOSOWEJ i dodatkowo zmniejszenia małżowin nosowych. Prosze nie zgadzac się na propozycję ZMNIEJSZANIA MAŁZOWIN ani kriochirurgią, ani laserem ani tzw Celonem bo wynik może być zły. Musi sie Pani upewnić,że zabieg zostanie wykonany met. prof. Cotla. W mojej Klinice włąśnie tak sie to wykonuje w celu udroznienia nosa i likwidacji kataru.

dr med. Z. Świerczyński.
Chirurg-laryngolog. 503 38 74 73

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum