Stan po urazie głowy - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Stan po urazie głowy

Pytanie dotyczy: uraz głowy


Witam, mój 59 letni tato jest po ciężkim urazie głowy. W opisie po pierwszym badaniu KT głowy napisano, ze tato ma obustronne nadnamiotowo krwawienia nadmozgowego z rozległymi obszarami stłuczenia tkanki mózgowej. Po prawej stronie krwawienie podpajecze oraz cienka warstwa krwiaka nadmozgowego w prawej okolicy skroniowej o wymiarach 41x5mm na skanie 9. Po stronie lewej silne krwotoczne stłuczenie płata skroniowego, czołowego z brzeżnymi krwiakami mózgowymi, krwawieniem podpajęczym oraz krwiakiem nadmozgowym w okolicy skroniowej lewej o wymiarach 23x13mm na skanie 12. Cechy obrzęku mózgu. Nie wykazano zmian ogniskowych w strukturach nad i podnamiotowych mózgowia. Układ komorowy nieposzerzony i nieprzemieszczony względem linii posrodkowej. Przestrzenie podpajecze wąskie. Nie uwidoczniono zmian urazowych w strukturach kostnych mózgoczaszki.
Po 17 dniach pobytu w szpitalu wypisali tatę, wykonując następny tomograf opisując wynik, ze wieloogniskowe zmiany w postaci obniżenia gęstości tkanki mózgowej - u podstaw płata czołowego lewego, w płacie skroniowym lewym na pograniczu skroniowo potylicznym, w płacie skroniowym prawym - zmiana przechodzi w obszar niedokrwienny skroniowo potyliczny. Badanie nie wykazuje obecności świeżej krwi na ani srodmozgowej.
Po powrocie do domu tato był strasznie nerwowy, często agresywny, miał mocne zaburzenia pamięci, często mylił lub nie poznawał ludzi z najbliższego otoczenia.
Od wypadku minęło ponad 3 miesiące, tato jest spokojniejszy, czyta ale nie rozumie wszystkiego, myślę, ze i tak jest w dobrym stanie, ponieważ w szpitalu określali jego stan jako krytyczny.
Kilka dni temu miał wykonane jeszcze jedno badanie TK głowy, badanie wykonano przed i po dożylnym podaniu środka cieniującego. Opis: w prawej okolicy skroniowo-ciemieniowo-potylicznej widoczne jest ognisko hipodensyjne wielkości 7,2x2,9cm mogące odpowiadać przebytej zmianie naczyniopochodnej. Zmiany o podobnym charakterze widoczne w lewym płacie czołowym o srednicy ok.2cm oraz w lewej okolicy skroniowej. Zanik korowy mózgu, zanik móżdżku. Drobna torbiel przegrody przezroczystej. Asymetria tętnic kręgowych: prawe szer. 1,5mm, lewa szer. 3,5mm. Uwapnione blaszki miażdżycowe w ścianach tętnic szyjnych wewnętrznych. Poza tym struktury mózgowia w wykonanym zakresie badania bez uchwytnych zmian radiologicznych.
Moje pytanie brzmi co Pan sadzi z ostatniego TK głowy? w jakim stanie jest mozg? czy uszkodzenia głowy są w stanie całkowicie zaniknąć?

bardzo dziękuję za odpowiedz, Justyna.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Justyno ,

Opisana ewolucja pourazowych zmian krwotocznych mózgu u Pani ojca, którego wypadek stanowił bardzo wysokie ryzyko utraty życia, obecnie przebiega korzystnie. Jego stan kliniczny wskazuje na stopniową normalizację i prawidłowe gojenie się obrażeń śródczaszkowych. Wyniki badania TK świadczą natomiast o tym, że obraz radiologiczny mózgu cechują trwałe zmiany i trudno liczyć na to, aby wycofały się zaniki i powstające zbliznowacenia tkanki mózgowej. Opisana torbiel ma charakter wrodzony i niczym zdrowiu nie zagraża, podobnie jak stwierdzenie asymetrii tętnic kręgowych, która jest wykazywana u wielu osób zdrowych. Fakt wykrycia miażdżycy mózgu stanowi jednak ryzyko prognostyczne, podobnie jak istniejące obecnie znaczne ryzyko rozwinięcia się padaczki pourazowej. Celowe jest systematyczne leczenie pod nadzorem neurologa i okresowe kontrole w oparciu o badania dodatkowe, jak TK głowy, EEG oraz konsultacja psychologiczna.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27