Trądzik, silny łojotok skóry głowy - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 5 grudnia 2022, Imieniny: Sabiny, Krystyny
Porady Eksperta

Trądzik, silny łojotok skóry głowy

Pytanie dotyczy: łojotok głowy, trądzik


Witam!
Po jednym dniu moje włosy są tłuste i mają naprawdę nieprzyjemny zapach po nocy. (gdy pokój jest zamknięty naprawdę zapach jest nieprzyjemny). Naprawdę uniemożliwia to normalne funkcjonowanie np. w podróży.Z analizy biochemicznej włosa wynika, iż mogę mieć wysoki poziom kortyzolu, aldosteronu i niedoczynność tarczycy. Poziom testosteronu wyszedł w normie.
Czy wszystkie te trzy czynniki mogą powodować tak silny łojotok? Kiedyś miałam trądzik tylko na twarzy. Obecnie pojedyncze zmiany występują na plecach. Dekolt jest cały wysypany w czarnych wągrach. Czarne wągry występują również na szyi.
Jak zauważyłam z biegiem lat te objawy się nasilają a nie ustępują.Kiedyś stosowałam Diane, jednak objawy nie ustępowały? Od dermatologa miałam przepisaną tylko punktowo maść. Co robić?

Odpowiedź Eksperta:

Lek. med. Barbara Czernicka-Kupras

Dermatolog

Przetłuszczanie się włosów, skłonność do wągrów i trądzik spowodowane są nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły łojowe.

Łojotok może być uwarunkowany genetycznie lub jest spowodowany przez zaburzenia hormonalne. Czasem obie przyczyny występują razem.
Czynniki genetyczne warunkują wielkość gruczołów łojowych. Duże gruczoły łojowe od urodzenia mogą być przyczyną tak zwanego łojotoku konstytucjonalnego.
Podwyższony poziom kortyzolu może nieznacznie nasilać łojotok. Głównym hormonem odpowiedzialnym za wzmożoną produkcję łoju jest testosteron.
Hormony tarczycy nie mają wpływu na pracę gruczołów łojowych.

Pozdrawiam
lek. Barbara Czernicka-Kupras

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-12-05 09:25