Trądzik wywołany - jak sobie z nim poradzić? - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 5 grudnia 2022, Imieniny: Sabiny, Krystyny
Porady Eksperta

Trądzik wywołany - jak sobie z nim poradzić?

Dzień dobry.
Jestem studentką pierwszego roku na kierunku kosmetologia. Przeprowadzamy tam wiele zabiegów, ucząc się na własnej skórze np peelingi, maski i masaż twarzy. Po tych wszystkich zabiegach zaczęły pojawiać mi się zmiany skórne na twarzy. Początkowo było ich bardzo mało i Pani dermatolog przepisała mi maść "epiduo" do stosowania miejscowego. Maść ta bardzo mi podrażniła skórę, a po miesięcznym stosowaniu nie było żadnej poprawy, wręcz przeciwnie, zmian powstawało coraz więcej. Były to główne zmiany z naciekiem ropnym i pojedyncze bolące guzki. Zdecydowałam się pójść do innego lekarza i tym razem pan dermatolog powiedział mi, że jest to trądzik wywołany masażem i przepisał mi antybiotyk doustny "tetracyclinum tzf", który mam brać 2 razy dziennie po 2 tabletki, na razie przez miesiąc. Oprócz tego mam używać kremu-peelingu z kwasem glikolowym 12% i co 3-4 dni maść "epiduo" Mam do Pani pytanie, czy to jest prawidłowa kuracja według Pani? Po jakim czasie, mniej więcej powinnam zauważyć efekty? Na razie jestem w drugim tygodniu brania antybiotyki, a mimo to powstają nowe zmiany skórne w postaci głównie krostek i grudek. Czy po użyciu i zmyciu peelingu mogę nakładać krem nawilżający cetaphil MD? Dodam, że nigdy dotąd nie miałam problemu ze skórą twarzy, a tym bardziej z trądzikiem, nawet w wieku dojrzewania. Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedź Eksperta:

Lek. med. Barbara Czernicka-Kupras

Dermatolog

Trudno mi powiedzieć, czy to jest trądzik wywołany kosmetykami, czy zaburzeniami hormonalnymi. z opisu wynika. że jest dość nasilony. Nie mam doświadczenia w leczeniu Tetracykliną, moich pacjentów leczę zazwyczaj Tetralysalem lub Unidoxem.

Proponuję odstawić krem Glyco A i skupic się na Epiduo. Jest to dobry lek, wymaga jednak cierpliwości bo na początku zaostrza trądzik. Ja zalecam stosować go łącznie z Cetaphilem MD 1 raz dziennie, wieczorem. Najpierw nakładamy cienką warstwę Cetaphilu MD, a po 3-4 min Epiduo. Rano proponuję sam Cetaphil. Do mycia twarzy łagodny środek , może być Cetaphil cleanser. Kuracja doustna antybiotykiem powinna trwać ok 12 tyg.

Pozdrawiam
lek. Barbara Czernicka-Kupras

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-12-04 12:34