Ucisk w krtani podczas mówienia - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 27 listopada 2022, Imieniny: Waleriana, Wergiliusza
Porady Eksperta

Ucisk w krtani podczas mówienia

Witam Panie Doktorze. Od pół roku miewam ucisk w krtani przy węzłach chłonnych, przeważnie dzieje się tak podczas mówienia, do tego dochodzi ból. Dwa miesiące temu miałam wycięte migdały, operowaną małżowinę nosową, zabieg FESS plus mukoplastykę. Tłumaczyłyma sobie, że te bóle w krtani są przez tą spływającą flegmę, którą miałam przed zabiegiem, ale po zabiegu w trakcie gojenia się jeszcze spływa ta flegma i ból w krtani nie ustępuje. Jest to pewnien dyskomfort dla mnie, planuje pójsc na usg i to sprawdzić. Mam nadzieję, ze nie jest to nic poważnego.
Mam jeszcze do Pana Doktora drugie pytanie. Jak dlugo zatoki po takim zabiegu operacyjnym się goją? I jak długo ścieka wydzielina po tylnej ścianie gardła? Od zabiegu minęły dwa miesiące.
Czekam z niecierpliwością na poradę. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam
Angelika Tomasiak :)

Odpowiedź Eksperta:

Dr n. med. Zbigniew Świerczyński

Laryngolog, otorynolaryngolog

PaniAngeliko, 1. objaw ściekania śluzu z nosa na tylna ścianę gardła ma mały zwiazek z zatokami i małzowinami. To ściekanie nie jest ropne i nie zakaża gardła. W zasadzie brak leczenia. Można w jedyny sposób ZMNIEJSZYĆ objaw przez częste popijanie zimnej wody. Prosze spróbować przez 2 tygodnie ,może być poprawa.

2. Po operacji migdałków nastepuje czesto podsychanie gardła i to powoduje dyskomfort i bóle gardła a często i krtani. To oznacza,że gardło należy nawilzać, powinno być stale wilgotne.Nie wolno płukać gardła ziołami jak rumianek czy szałwia itp. To jest błąd !!!!! A płukanka słona wodą [2 % roztwór soli kuchennej kamiennej] może byc skuteczna. Podobnie specjalna mieszanka z witamin,ale to musi napisac laryngolog. I płukać trzeba po takiej operacji nawet kilka lat.

3.Polipy nosowo-zatokowe są choroba całego życia.Po operacji zatok nalezy kontynuowac leczenie specjalnymi lekami i powtarzać kuracje co pewien czas.Inaczej choroba wróci.

4.Te czynniki zapalne powoduja bóle gardła i krtani.

Mój nr. tel. 503 38 74 73 Bielsko-Biała. Klinika Chirurgii Małoinwazyjnej.
dr med. Z.Świerczynski

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-11-26 13:22