Węch po złamaniu nosa - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 27 listopada 2022, Imieniny: Waleriana, Wergiliusza
Porady Eksperta

Węch po złamaniu nosa

Dzień dobry,

czy jeśli po złamaniu nosa odczuwam wrażenia węchowe to jest to stuprocentowa pewność, że z nerwami węchowymi wszystko w porządku? Czy może być tak, że jedne zapachy się czuje a drugie nie, lub odczuwa się jedne silniej a drugie słabiej? Czy po prostu nasze nerwy działają tak, że coś albo czuje i to dobrze albo wcale się nie czuje? Laryngolog coś mi mówił o rezonansie magnetycznym tkanek miękkich nosa, może źle, że nie poprosiłem o jego wykonanie... Załączam zdjęcie TK zatok obocznych nosa - wybrane zdjęcia( te które mi wydrukowano, reszta była na płycie w ogromnej ilości). Opis wyniku TK brzmiał:
"Delikatne odcinkowe zgrubienia śluzówek zatok szczękowych.
Zatoki czołowe, klinowe i komórki sitowia prawidłowo powietrzne.
Kompleksy ujściowo-przewodowe drożne po obu stronach.
Prawoboczne skrzywienie przegrody nosa.
Niewielkie komórki Hallera po obu stronach."
Dodam jeszcze, iż złamanie nastąpiło po dwóch bardzo silnych ciosach prosto w nos, miałem potrzaskaną przegrodę chrzęstną, lecz jak widać na zdjęciach ta część przegrody ładnie się zrosła.
Pociesza mnie fakt dotyczący komórek sitowia - jako prawidłowo powietrznych - tam chyba gdzieś uchodzą nerwy węchowe.

Bardzo dziękuję za każdą odpowiedź. (Gdyby pan doktor potrafił mi poradzić czy warto tę przegrodę prostować byłbym bardzo wdzięczny, mój laryngolog pozostawił mi wybór, ja w sumie mam problem taki, że nigdy w pełni nie oddycham obiema dziurkami naraz, więc może warto...

Odpowiedź Eksperta:

Dr n. med. Zbigniew Świerczyński

Laryngolog, otorynolaryngolog

Kamil. Jeżeli wech jest dobry to nie został uszkodzony i jest OK. Jeżeli przegroda jest skrzywiona, żle oddychasz przez nos to należy zrobić zabieg zwany septoplastyka bezwzględnie. Nie poddawaj sie zabiegowi w znieczuleniu miejscowym. Tylko znieczulenie ogólne. Wyłącznie. Po urazie musi ten zabieg wykonać doświadczony laryngolog chirurg,nowa met. według COTLEA. Zapytaj któ jest dobry w Siedlcach lub okolicy. dr med/ Z.Swierczynski spec. laryng.chirurg głowy i szyi.

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-11-26 13:22