Wodogłowie - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

Wodogłowie

Witam, mam 31 lat i wykryto u mnie jakiś czas temu wodogłowie. Wynik ostatniego rezonansu -Zmian ogniskowych w strukturach mózgu i móżdżku w badaniu MR nie stwierdzono. Układ koorowy nieprzemieszczony, poszerzony (współ. Evansa wynosi około 0,5), bez cech nadciśnienia. Znacznego stopnia poszerzone są komory boczne, III, wodociąg jest drożny, komora IV jest miernie poszerzona. Nie stwierdza się nieprawidłowości w zakresie struktur kostnych okolicy potyliczno-kręgosłupowej. Nie stwierdza się cech ucisku na rdzeń przedłużony oraz uwidoczniony w badaniu odcinka rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym. Nie stwierdza się cech wgniecenia podstawy czaszki. Zrobiono mi również badanie encefalograficzne. Wynik tego badania:Czynność podstawowa wyrażona rytmem alfa 8-10 Hz o ampl do 30uV oraz niskonapięciowymi falami beta. Na tym tle rejestruje się z okolic czołowych z przewagą strony prawej grupy fal theta 5-6 hz o ampl do 50uV. Rz - obecna Hv i Fs - bez wpływu. ORZECZENIE: Zapis nieprawidłowy. Zmiany niewielkiego stopnia pod postacią fal theta z okolic czołowych z przewagą strony prawej. Cech napadowosci w zapisienie stwierdza się.
Nie znane są przyczyny wodogłowia, gdyż nie było u mnie żadnego urazu. Objawy jakie występują to silne bóle głowy, problemy z koncentracją i pamięcią.
Oprócz wodogłowia mam również zespół policystycznych jajników i przyjmuję od kilku ładnych lat śrdoki antykoncepcyjne.
Obecnie chciałabym pomyśleć o dziecku ale mam obawy ze względu na bóle głowy. Czy są jakieś przeciwskazania do ciąży w moim przypadku? Co z bólem podczas ciąży jak można z nim walczyć? Czy możliwe jest że moje dolegliwości nie mają związku z wodogłowiem? Proszę o poradę. Dziękuję.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.Pani Holiday,

Zobrazowane badaniem MR głowy wodogłowie wewnętrzne dotyczy tylko układu komorowego, a na szczęście nie obejmuje tzw. płaszcza mózgu z jego korą. Bóle głowy, zaburzenia koncentracji uwagi i pamięci są związane z istniejącym u Pani wodogłowiem, jak również zapewne z nieprawidłowościami zapisu EEG w postaci tzw. fal wolnych, zwłaszcza w
prawym płacie czołowym.

Obiektywizacja stanu pamięci i zaburzeń koncentracji uwagi wymaga badania neurologicznego, które może skłonić do zastosowania poprawiających ten stan leków przeciwpadaczkowych. Niewykluczone, że Pani zaburzenia mają charakter tzw. małych, częściowych napadów padaczkowych.

Co do sprecyzowania możliwości leczenia wodogłowia, to należy określić, czy jest to wodogłowie normotensyjne, czyli z prawidłowym ciśnieniem płynu mózgowo-rdzeniowego. Wymaga to badania izotopowego z odczynnikiem dostępnym w zakładzie medycyny nuklearnej oraz wykonania nakłucia lędźwiowego celem oceny własności fizycznych płynu mózgowo-rdzeniowego.

Gdy po tej diagnostyce neurochirurg zakwalifikowałby Panią do leczenia operacyjnego, to możnaby pozbyć się wodogłowia drogą drenażu przez zastawkę komorowo-otrzewnową.

Ciąża nie musi nasilić występujących bóli głowy. Co do leczenia zaspołu policystycznych jajników preparatami antykoncepcyjnymi oraz skutków ginekologicznych tego stanu należy skonsultować się z ekspertem ginekologii i położnictwa.

W mojej ocenie zajście w ciążę w Pani przypadku może być znacznie utrudnione z przyczyn hormonalnych. Jednak o ile i Pani mąż chciałby pomyśleć o dziecku, to brak jest przeciwwskazań do planowania rozwoju rodziny.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18