Zapalenie błony bębenkowej - Zyrtec, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 26 września 2022, Imieniny: Justyny, Cypriana
Porady Eksperta

Zapalenie błony bębenkowej

Pytanie dotyczy: Zyrtec


Witam,
Mam pytanie. Mam syna lat 5. Co roku w okresie jesienno-zimowym pojawia się u niego wielokrotnie infekcja (lewego) ucha. Lekarz stwierdził/dza zaczerwienienie błony bębenkowej, kanał uszny jest czysty. Przepisał antybiotyk Primacine. Po wybraniu leku było przez chwilę spokojnie, ale po kilku dniach syn znowu zaczął gorączkować oraz skarżyć się na ból głowy. Wróciliśmy wiec do lekarza który stwierdził poprawę i nie przepisał żadnego leku poza paracetamolem/ibuprofenem wyjaśniając, że należy pozwolić mu spróbować samemu z tym poradzić żeby wzmocnić jego system immunologiczny, oraz że syn jeszcze nie kwalifikuje się na zabieg perforacji błony bębenkowej. Moim pytaniem jest - jakie kroki powinienem podjąć, żeby pomóc i nie zaszkodzić zdrowiu mojego syna. Nie wiem, czy obecny stan zagraża (częściowej) utracie słuchu, lub czy są jakieś realne szanse na komplikacje wynikające z obecnego stanu zdrowia. Proszę o poradę.
PS: Chciałem tylko dodać, że syn od paru dni bardzo słabo słyszy na zainfekowane ucho. (Jak narazie robimy okłady rozgrzewające)

Odpowiedź Eksperta:

Dr n. med. Zbigniew Świerczyński

Laryngolog, otorynolaryngolog

Prawdopodobnie dziecko ma tzw. Surowiczo-śluzowe przewlekłe zapalenie ucha środkowego. Polega to na gromadzeniu w uchu płynu,który "naciska" na błonę bębenkowa i powoduje ból oraz upośledzenie słuchu. Należy wykonać badanie TYMPANOMETRYCZNE aby potwierdzić obecność płynu w jamie bębenkowej. Przyczyną choroby może być przerost migdałka gardłowego,który zatyka trąbki słuchowe Antybiotyki w tym schorzeniu nie mają sensu.Należy rozważyć udział alergii[ wykonać testy].Wtedy wskazane jest stosowanie np. Zyrtec przez nawet kilka miesięcy plus aerosol do nosa np. Avamys w dawce raz dziennie po jednej dozie do kazdej jamy nosa także przez minimum miesiąc i dłużej.W niektórych przypadkach powinno się naciąć błonę bębenkową, wtedy płyn wypłynie a przez wytworzoną szczelinę wprowadzić lek. np. dexaven lub hydrocortizon.Najlepiej to zrobi lekarz pracujący w Szpitalu [ a nie w Poradni].
dr med. Z. Świerczyński

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-09-26 10:05