Zapalenie zatok przynosowych i chrypka - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Czwartek, 21 września 2023, Imieniny: Mateusza, Hipolita
Porady Eksperta

Zapalenie zatok przynosowych i chrypka

Pytanie dotyczy: zatoki, chrypka


Szanowny Panie Doktorze,

Zdiagnozowałem u siebie zapalenie zatok przynosowych. Jednocześnie mam chrypkę. Całą sprawę określiłbym jako umiarkowanie kłopotliwą, ale jednak trochę mi to dokucza. Trudno mi do końca wydmuchać nos, a chrypce towarzysz (rzadki i niezbyt intensywny) kaszel. Moje ogólne samopoczucie jest dobre. Dwa dni temu wyszedłem z przeziębienia z intensywnym katarem (biała wydzielina). Moje pierwsze pytanie, czy to prawdopodobne, że spływająca tylną ścianą gardła żółta wydzielina powoduje utrzymywanie się chrypki i delikatnego kaszlu?

Planuje zająć się tą sprawą domowymi sposobami. Zastosuje inhalacje z rumianku i płukanie gardła naparem szałwii. Tu moje drugie pytanie czy może lepiej byłoby płukać gardło roztworem soli kuchennej, sody oczyszczonej, lub propolisu? I trzecie czy moje całościowe podejście do radzenia sobie z zapalaniem zatok i chrypką ma szanse powodzenia? I jakie są alternatywy. Zaznaczam, że wybiorę się do specjalistów, jeżeli stan ten będzie utrzymywał się przez dłuższy czas.

Dziękuje za odpowiedź,
Pozdrawiam serdecznie,
Aleksander Sztreker

Odpowiedź Eksperta:

Dr n. med. Zbigniew Świerczyński

Laryngolog, otorynolaryngolog

Szałwia i rumianek wysuszają błony sluzowe wiec są szkodliwe. Propolis to "wynalazek" oparty na kulcie pszczoły, jako synonimu zdrowia. Wartosc propolisu nie została potwierdzona badaniami klinicznymi. "jest interes do zrobienia" więc wprowadzimy na rynek propolis. [ Panie Aleksandrze ,przecież złoto tez ma kolor miodu]. Nawiasem Polacy wydAJA KILKA MILIARDÓW rocznie na "suplementy diety", zwykłe oszustwo nie poparte żadnymi badaniami naukowymi. Interes maja spece od reklamy, telewizja i producenci tej lipy. Np. rutinoscorbin nie ma zadnego działania odpornościowego.

Lepiej płukać goracą solanką [2% roztwór soli kamiennej ], zrobić okład na szyję z 20% alkoholu pod folią [pana Babcia i Mama wie], oraz 2x dzienni. gripex]. dr med. Z.Świerczyński. specj. otorynolaryngolog.

Jest w warszawie świetny specjalista dr med. Piotr Rapiejko [ na Szaserów i w internecie]

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

Przedwczesny wytrysk męża

Cześć ! Piszę bo moze mi coś doradzicie Mój mąż jest totalnym...

Nikka | 2023-09-21 14:29

Czy to hepatomegalia? Szukam pomocy w postawieniu diagnozy

Czy istnieją platformy lub strony internetowe, które pomagają w znalezieniu...

Frykote12 | 2023-09-21 11:38