Zatyczki a słuch - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 27 listopada 2022, Imieniny: Waleriana, Wergiliusza
Porady Eksperta

Zatyczki a słuch

Pytanie dotyczy: słuch, zatyczki, uszy


Szanowny Panie dr. zwracam się do pana z nurtującym mnie pytaniem. Od pewnego czasu zacząłem przykładać większą wagę do ochrony słuchu chroniąc go przed hałasem stosując zatyczki do uszu. Ostatnio natknąłem się w sieci na ciekawy artykuł a dokładnie fragment "Naukowcy z uniwersytetu Harvarda przeprowadzili badania naukowe w Arktyce, jest to jedno z najbardziej cichych miejsc na świecie. Okazało się, iż część mieszkańców przed ukończeniem czterdziestego roku życia cierpi na głuchotę. Byli to mężczyźni - myśliwi. Powód był prosty: u mieszkańców cichszych okolic słabiej wytwarzają się mechanizmy obronne słuchu przeciwko tzw. hałasom impulsowym. W ciszy narząd słuchu zaskakiwany jest strzałem o natężeniu 130-140 decybeli. Niewyrobione mięśnie łączące układ kosteczek słuchowych łatwiej poddają się gwałtownym drganiom przenoszonym na błonę okienka owalnego ucha wewnętrznego." i tu oto moje pytanie czy częste stosowanie stoperów nawet w cichszym środowisku przykładowo podczas jazdy w samochodzie {jest to już poziom hałasu który nie irytuje} w dłuższych okresach czasu może osłabić mięśnie kosteczek słuchowych tak jak w przypadku cytowanego przeze mnie fragmentu badż zmniejszyć tolerancje moich uszu na hałas, mam tu na myśli zmniejszenie progu który uszkadza słuch. Z góry dziękuje za odpowiedź, Pozdrawiam Dariusz

Odpowiedź Eksperta:

Dr n. med. Zbigniew Świerczyński

Laryngolog, otorynolaryngolog

Absolutnie nie. Każdy człowiek INACZEJ REAGUJE na hałas. Ok. 6% ludzi jest nadwrażliwych i ok.10 % niewrazliwych na hałas. Hałas pow. 80 dB może uszkadzać. Najbardziej szkodliwy jest hałas impulsowy [ np. młotek o blachę, wybuch, wystrzały.].

Jezeli jezdzi Pan traktorem albo fomułą I nalezy ochronniku zakładać. Ochronniki nie zmieniaja tolerancji na hałas, Zatyczki mogą jedynie wpływać na tworzenie sie woskowiny w uszach. W aucie popularnym osobowym nie musi sie stosować ochronników. Nie ma sensu. Nalezy jednak unikać hałasu pow.80 dB.

dr med. Z.Świerczyński.

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-11-26 13:22