Jakie usługi medyczne są zwolnione z podatku VAT?

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2015-12-29

Jakie usługi medyczne są zwolnione z podatku VAT?

Zawód dentysty, podobnie jak wszystkie zawody medyczne, jest niezwykle ważny i potrzebny, ale też wyjątkowo trudny. To praca wymagająca wysokich, specjalistycznych umiejętności i zainteresowania medycyną. Potrzeba też specyficznych cech osobowości, takich jak cierpliwość, empatia, delikatność, a także konsekwencja i stanowczość. Stomatolog nie tylko leczy choroby zębów i dziąseł, ale prowadzi też działania profilaktyczne, które mają zachować zdrowie jamy ustnej.

Do wykonywania tego zawodu prowadzi długa i trudna ścieżka. Konieczne jest uzyskanie odpowiedniego wykształcenia, zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu oraz odbycie praktyki. Po przebrnięciu przez wszystkie etapy otwiera się droga zawodowa dająca olbrzymią satysfakcję.

Zalety prywatnej praktyki stomatologicznej

Wielu dentystów decyduje się na prywatną praktykę, a tym samym otwarcie własnego gabinetu stomatologicznego. Prywatna praktyka stomatologiczna to, w dużym uproszczeniu, jednoosobowa działalność gospodarcza, która funkcjonuje w oparciu o ustawę o działalności leczniczej, a także o ustawę o działalności gospodarczej. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkimi swoboda i brak ograniczeń w działaniu, dopasowywanie czasu i miejsca pracy do indywidualnych potrzeb właściciela.

Choć procedury zarejestrowania własnej działalności gospodarczej wydają się być skomplikowane, w rzeczywistości wcale nie jest to tak trudne. Warto zatem wytrwać do końca i zdecydować się na prywatną praktykę, która prowadzi do osiągnięcia satysfakcjonujących warunków pracy. Kiedy zakończy się pierwszy etap i działalność zostanie zarejestrowana, przychodzi czas na czynności prawne związane już bezpośrednio z praktyką stomatologiczną.

Opodatkowanie świadczeń stomatologicznych

Ponadto, urządzając własny gabinet, stomatolog może skorzystać z obniżonego podatku VAT na zakup sprzętu medycznego i różnego rodzaju materiałów medycznych w wysokości 8 proc.

W myśl ustawy o podatku od towarów i usług zwolnione z tego podatku są usługi w zakresie opieki medycznej, ale wyłącznie służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez wymienione w tej ustawie podmioty (m.in. w ramach wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty). Z podatku VAT zwolnione zatem będą czynności medyczne, prowadzone w zakresie chorób zębów, jamy ustnej, części twarzoczaszki, a także okolic przyległych, które prowadzą do badania stanu zdrowia, rozpoznawania i zapobiegania chorobom, leczenia i rehabilitacji chorych.

Opodatkowaniu w wysokości 23 proc. podlegają natomiast te zabiegi, które traktowane są w kategoriach zabiegów estetycznych, poprawiających wygląd. Zalicza się do nich m.in. wybielanie zębów.

Wstawianie implantów i uzupełnianie braków uzębienia, są zwolnione z opodatkowaniu VAT ze względu na cechy profilaktyczne, a także zachowanie i przywracanie zdrowia.

Ważna rzecz - paragon fiskalny!

Lekarz stomatolog, prowadzący własną praktykę, ma obowiązek prowadzenia ewidencji fiskalnej i wręczania każdemu pacjentowi paragonu fiskalnego, który jest dowodem wykonania usługi. Ten obowiązek od niedawna stał się również przyjemnością dzięki Narodowej Loterii Paragonowej 2015-2016 zainicjowanej przez Ministerstwo Finansów.

Każdy pacjent, który zarejestruje otrzymany od dentysty paragon (o wartości powyżej 10 zł) ma szansę wygrać jedną z cennych nagród. Co miesiąc losowane są nagrody w postaci samochodów Opel Astra (raz na kwartał dodatkowo nagrodą specjalną jest Opel Insignia), notebooki Lenovo ThinkPad i tablety iPad Air 2. Przedsiębiorca, który wystawił szczęśliwy paragon zarejestrowany przez pacjenta, otrzyma tablet w ramach podziękowania za swoją uczciwą postawę, która wyraża się właśnie między innymi w wystawianiu paragonów fiskalnych.

Loteria obowiązuje od 1 października 2015 aż do 30 września 2016. Oprócz możliwości wygrania cennej nagrody, rzetelne wydawanie paragonu pozwala na zdrową konkurencję na rynku usług, a także zapewnia wyższe wpływy z odprowadzanych podatków do budżetu państwa. To z kolei gwarantuje większe środki między innymi na budowę dróg i autostrad, poprawę świadczeń społecznych, szkolnictwo i wiele innych aspektów, które mają ogromne znaczenie w życiu codziennym nas wszystkich.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24