Weź sprawy w swoje ręce. Metoda McKenziego – co fizjoterapeuta i pacjent powinni o niej wiedzieć?

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2015-01-05

Weź sprawy w swoje ręce. Metoda McKenziego – co fizjoterapeuta i pacjent powinni o niej wiedzieć?

Prowadzony przez ludzi w XXI wieku tryb życia powoduje, że coraz częściej uskarżają się oni na tzw. choroby cywilizacyjne. Jedną z takich chorób bez wątpienia są uporczywe bóle krzyża i pleców. Pojawienie się tego typu dolegliwości wynika zazwyczaj z siedzącego trybu życia, małej ilości ruchu oraz ze złych nawyków postawy. Jak sobie radzić z bólem?


Dolegliwości bólowe okolic kręgosłupa bardzo często przybierają charakter przewlekły, tym samym w poważny sposób ograniczając sprawność cierpiących na nie osób. Ciągłe odczuwanie bólu sprawia, że pacjenci starają się z nim radzić poprzez stosowanie ogólnie dostępnych na rynku środków farmakologicznych. W ten sposób nie mają jednak możliwości przeciwdziałania przyczynom ich powstawania, a jedynie zaleczają objawy.

Aby w skuteczny sposób poradzić sobie z dręczącymi nas dolegliwościami bólowymi niezbędna jest prawidłowa diagnostyka oraz dokładne wskazanie przyczyn ich powstania. Bez określenia przyczyn bólu nie da się z nimi walczyć. Do podobnych wniosków doszedł nowozelandzki fizjoterapeuta Robin McKenzie. Jego wieloletnie badania poskutkowały opracowaniem rewolucyjnej metody radzenia sobie z bólami krzyża i pleców.

Metoda McKenziego

Według wielu badań aż 97 proc. przypadków powstawania bólu w okolicach kręgosłupa ma podłoże mechaniczne. Do bólu dochodzi więc na skutek przeciążeń na jakie poprzez wykonywanie codziennych czynności narażamy swój kręgosłup. Na skutek krzywego siedzenia, leżenia lub zakorzenienie wad postawy, dochodzi do przemieszczania się wewnętrznych elementów krążków międzykręgowych. Do przemieszczania dysków dochodzi z każdym ruchem ciała. Doświadczony fizjoterapeuta, który stosuje metodę McKenziego, poprzez dokładną diagnostykę, na którą składają się wywiad z pacjentem oraz badanie przedmiotowe, potrafi ustalić charakter zachodzących przemieszczeń i zalecić wykonywanie indywidualnie dobranego ćwiczenia, które pomoże w leczeniu. Przeprowadzana w ten sposób terapia sprawia, że w proces leczenia angażowani są sami pacjenci. Samoleczenie za pomocą wykonywania określonych ćwiczeń oraz poprawy swoich codziennych nawyków związanych z prostym siedzeniem oraz dbaniem o prawidłową postawę ciała pomogło już bardzo wielu pacjentom z całego świata.

Więcej informacji na temat metody McKenziego można znaleźć na stronie www.mckenzie.pl.

Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24