Waginoza bakteryjna – co to i jak sobie z nią radzić?

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka

Informacja Medyczna

2016-02-19

Waginoza bakteryjna – co to i jak sobie z nią radzić?

Waginoza bakteryjna jest typem łagodnej infekcji pochwy, która wywoływana jest przez bakterie. Według WHO jest ona najczęściej spotykaną infekcją stref intymnych wśród kobiet w wieku 15-44 lata. W normalnych warunkach wewnątrz pochwy panuje równowaga pomiędzy bakteriami komensalnymi czyli tymi stale zamieszkującymi jej środowisko. Jeżeli dojdzie do jej zaburzenia wówczas rozwija się infekcja bakteryjna – waginoza. Waginoza bakteryjna jest chorobą, która czasami mija bez leczenia po kilku dniach, ale równie dobrze może się rozwinąć powodując dużo poważniejsze problemy. Dlatego też w przypadku jej podejrzenia najlepiej udać się od razu na konsultację do lekarza ginekologa.

Przyczyny waginozy i jak ją rozpoznać

Waginoza bakteryjna, jak wcześniej wspomniano, rozwija się w wyniku zaburzenia równowagi pomiędzy organizmami naturalnie występująycymi w środowisku pochwy. U zdrowej kobiety około 95% wszystkich bakterii stanowią te z rodzju Lactobacillus (są to bakterie kwasu mlekowego, ale te występujące w pochwie to typ inny niż bakterie np. z jogurtu). Bakterie te pomagają w utrzymaniu odpowiednio niskiego pH oraz zapobiegają ekspansji innych, niekorzystnych typów mikroorganizmów. Kobiety ze stwierdzoną waginozą posiadają w swojej pochwie mniej bakterii rodzaju Lactobacillus, za to więcej bakterii innych rodzajów. Specjaliści nie maja całkowitej pewności co tak właściwie jest bezpośrednią przyczyną zaburzenia równowagi pomiędzy „złymi” i „dobrymi” bakteriami. Istnieje jednak kilka czynników, które zwiększają ryzyko zapadnięcia na infekcję bakteryjną pochwy. Jednym z nich jest posiadanie więcej niż jednego partnera seksualnego oraz nieużywanie zabezpieczenia w trakcie kontaktów seksualnych. Dodatkowo jako czynnik ryzyka uważane jest palenie papierosów czy irygacje pochwy – często uważane jako dobroczynne. Waginoza częściej występuje u kobiet aktywnych seksualnie, ale nie jest ona jedynie ich domeną i chorują również kobiety nieaktywne, w tym nawet małe dziewczynki.
Głównym objawem tego typu infekcji jest wydzielina z pochwy o kolorze szarobiałym lub żółtym i o rybnym zapachu, który może się zaostrzać po odbytym stosunku płciowym. Około połowa kobiet cierpiących na waginozę nie obserwuje u siebie żadnych objawów, co może być mylące, dlatego tak ważna jest regularna kontrola ginekologiczna.

Dlaczego warto udać się do lekarza?

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy jest następstwem nieprawidłowości w układzie rozrodczym, kobiety i nie zawsze musi być to związane z infekcją bakteryjną. Konsultacja lekarska jest potrzebna aby stwierdzić przyczynę nieprzyjemnych dolegliwości i rozpocząć odpowiednie leczenie. Lekarz ginekolog nie tylko przeprowadzi dokładny wywiad, który pozwoli na wstępne ustalenie przyczyny, ale również może przeprowadzić standardowe badanie ginekologiczne, a w razie konieczności pobrać wymaz z pochwy do dalszego badania w celu potwierdzenia lub odrzucenia podejrzenia waginozy bakteryjnej.

Czy waginoza może być groźna?

W większości przypadków choroba ta nie niesie ze sobą większego niebezpieczeństwa dla zdrowia. Jednak w niektórych sytuacjach może być przyczyną niezbyt przyjemnych powikłań:

-w trakcie ciąży waginoza bakteryjna może doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu lub być przyczyną zapalenia macicy po przebytej  ciąży

-jeżeli miałaś zabiegi w okolicy miednicznej jak np. cesarskie cięcie czy histerektomię (usunięcie częściowe lub całkowite macicy) wówczas przechodząc waginozę jesteś bardziej narażona na infekcje okolic pooperacyjnych
- chorując na waginozę jesteś mniej odporna na inne infekcje przenoszone drogą płciową i łatwiej możesz je nabyć (w tym HIV czy rzeżączkę)

Jak leczy się waginozę?

Przede wszystkim aby skutecznie pozbyć się infekcji bakteryjnej zazwyczaj konieczne jest zastosowanie leczenia przy użyciu antybiotyków. Aby móc rozpocząć terapię musisz udać się do lekarza ginekologa po odpowiedni lek i zalecenia co do jego użycia (szeroki wybór specjalistów z dziedziny ginekologii znajdziesz na przykład w Centrum Medycznym DP Med. Nieprzyjemne objawy bakteryjnej waginozy ustępują zazwyczaj w ciągu 2-3 dni od rozpoczęcia terapii antybiotykowej. Nie należy jednak odstawiać leków i trzeba kontynuować zalecane leczenie, najczęściej trwające w sumie 7 dni. Przy terapii antybiotykowej niezwykle ważne jest aby dokończyć przyjmowanie całej serii leku nie zaprzestając po obserwowanej poprawie. Zbyt wczesne odstawienie leku może spowodować szybki nawrót choroby, a do tego spowodować uodpornienie się bakterii na dany antybiotyk. Oczywiście zażywanie antybiotyków wiąże się z występowaniem skutków ubocznych i należy o tym pamiętać. Powodują one zubożenie całej flory bakteryjnej, również tej „dobrej”, a ich przyjmowanie może prowadzić na przykład do kandydozy pochwy czyli infekcji drożdżami. Dlatego w trakcie terapii dokładnie obserwuj swoje ciało, a szczególnie wydzielinę z pochwy, jej kolor i konsystencję i w razie pojawienia się niepokojących objawów udaj się do ginekologa.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52