AKUPUNKTURA - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Czwartek, 21 września 2023, Imieniny: Mateusza, Hipolita
Porady Eksperta

AKUPUNKTURA

Pytanie dotyczy: akupunktura, kręgosłup


Witam,

Od ponad 3 lat (mam 22 lata) mam problem z kręgosłupem, zaczęło się od bólu prawej nogi, później przeszło na lewą, czasami boli też lewy bark i cała lewa ręka. Od tego czasu próbowałam praktycznie wszystkiego, bez skutków.
W badaniach wyszło tylko prawostronne skrzywienie kręgosłupa z rotacją oraz niespojenie łuku s1. Próbowałam też różnych masaży prywatnie, bez skutków.
Zastanawiam się czy przy takim schorzeniu jak moej może pomóc akupunktura- jak do tej pory byłam 2 razy, później musiałam przerwac, teraz zastanawiam się czy wznowic. Jestem trochę sceptyczna, bo czytając różne opinie i infomacje nt. jej działania wnioskuję, że pomaga głównie przy problemach neurologicznych, a ja takich nie mam, u mnie to jest ewidentnie od kręgosłupa. Lekarze powtarzają "wzmacniac mięśnie przykręgosłupowe", które rzeczywiście są u mnie raczej słabe, ale wiadomo jak jest- jeśli boli to trudno jest zmusic się do cwiczen, poza tym jeszcze nigdy nie znalazłam, nikt nie polecił mi takich cwiczen, które rzeczywiście przynosiłyby ulgę. Jeśli miałabym określic charakter bólu to jest to takie wrażenie jakby miało się nóż wbity w plecy, takie drażnienie na nerw, trudno to określic dokładnie.
Nie byłam jeszcze u reumatologa, miałam tylko w badaniu krwi jakiś tam wskaźnik reumatologiczny badany, ale wyszło, że jest ok.

Bardzo, bardzo proszę o porady czy warto żebym wróciła do akupunktury, jeśli tak to jak często powinna byc robiona (czy np. częstotliwośc raz na tydzień jest wystarczająca)? I po ilu zabiegach mogę spodziewac się poprawy lub po ilu (jeśli nic nie pomoże) lepiej dac sobie spokój?
Jeśli nie to, co innego może mi pomóc?

Bardzo proszę o pomoc.
Z góry dziękuję

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Pani Paulo,
w większości schorzeń kręgosłupa podstawową metodą leczenia jest rehabilitacja ruchowa. Aby mogła być ona skuteczna musi być powiązana z racjonalizacją żywienia (najczęściej w dietą warzywno-owocową, niskowęglowodanową) i odbywać się według indywidualnie opracowanego programu przez doświadczonego lekarza rehabilitanta, czasem także przez ortopedę. Ale zarówno ortopedzi jak i neurochirurdzy na ogół zbyt często widzą wskazania do nie zawsze skutecznych zabiegów operacyjnych.
Akupunktura i terapia manualna są najcenniejszymi metodami wspomagania rehabilitacji. Pyta Pani o częstotliwość zabiegów akupunktury. W pierwszym okresie najlepiej sprawdzają się zabiegi 2-3 razy w tygodniu (w liczbie 6-8), potem pod warunkiem zaangażowania pacjenta w proces rehabilitacji mogą odbywać się raz w tygodniu z okresowymi, dłuższymi przerwami. W pełni akceptuję przytaczaną przez Panią opinię lekarzy, że najskuteczniejszą metodą leczenia chorzeń kręgosłupa jest wypracowanie gorsetu mięśniowego. Drugim warunkiem jest przywrócenie możliwie największej elastyczności mięśni (tzw. amplitudy skurczowo-rozkurczowej). Niespojenie łuku kręgów ledźwiowo-krzyzowych stanowi dodatkowy powód do wypracowania mocnego gorsetu mięśniowego, ponieważ przy tej wadzie i słabych mięśniach często dochodzi do niestabilności dolnego odcinka kręgosłupa a to jest już bardzo poważny problem.

Serdecznie pozdrawiam
Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

Czy to hepatomegalia? Szukam pomocy w postawieniu diagnozy

Czy istnieją platformy lub strony internetowe, które pomagają w znalezieniu...

Frykote12 | 2023-09-21 11:38