Analiza wyników MR - Aleve, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Analiza wyników MR

Pytanie dotyczy: Aleve


Witam Pana Doktora po 2 letniej przerwie zrobiłam rezonsns i wynik jest o wiele gorszy niż poprzedni. Wizyte u ortopedy mam dopiero za tydz. oto wynik:

Dyskretne lewostronne skoliotyczne ustawienie osi kręgosłupa w odcinku lędzwiowym (ustawienie bólowe?)
Wczesne zmiany zwyrodnieniowe w postaci zmniejszenia wysokości przestrzeni międzykręgowych L4 L5 L5 S1 oraz zaawansowanych zmian degeneracyjnych jąder miażdzystych na tych poziomach.
UWAGA: na poziomie L4-L5 centralne,podwięzadłowe wypadnięcie jądra miazdzystego do światła kanału kręgowego na głębokość 4mm, z wyraźnym uciśnieęciem w lini środkowej przedniej sciany worka oponowego, bez besposredniego usisku korzeni nerwowych w swietle kanału kręgowego i bez objawów wewnątrzkanałowej stenozy.
Na poziomie L5-S1 podobnego stopnia centralno-dwustronne uwypuklenie krążka międzykręgowego do światla kanału kręgowego na głębokość 4mm bez usisku worka oponowego i korzeni nerwowych w swietle kanału kregowego. Otwory kręgowe obustronnie wolne, dwupoziomowa dyskopatia L4 L5 L5 S1.

Jezeli chodzi o delegliwości to:
* rwa kulszowa lewostronna jeszcze niedawno tylko do łydki teraz czesto do stopy.
* ogóle bóle lędzwiowe o nasileniu dosc mocnym 6/10
* czeste chwilowe ostre bóle podczas chodzenia.

serdecznie pozdrawiam i dziękuje za poswiecony czas.
Pamela Jużak

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Pamelo,

Opisany obraz badania MR i dolegliwości świadczą o znacznym nasileniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Na szczęście, jak opisał to radiolog - nie ma kolizji pomiędzy przepuklinami tarcz międzykręgowych, a korzeniami nerwowymi, co w takiej sytuacji skłaniałoby do podjęcia leczenia operacyjnego. Dobrze, że już za kilka dni ma Pani wizytę u chirurga traumatologa - ortopedy. Istnieje u pani stenoza, czyli zwężenie kanału kręgowego na poziomie L5/S1, która powoduje odczuwane dolegliwości. W związku z tym należy podjąć systematyczną rehabilitację, najlepiej z wykorzystaniem hydroterapii. Można wspomagać się farmakologicznie w razie utrzymywania się bólu, stosując np. dostępne bez recepty preparaty ( przez kilka dni ): Aleve tabl. 220 mg 3x1 oraz Bioprazol Bio 10 mg 1 x1 tabl. na czczo. Przeciwwskazana jest ciężka praca fizyczna w formie dźwigania i schylania się, bądź długotrwałe, kilkugodzinne siedzenie bez możliwości zmiany pozycji ciała. Warto zaopatrzyć się w sprzęt rehabilitacyjno-ortopedyczny, w czym będzie zapewne mógł Pani pomóc specjalista, do którego się Pani wybiera.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27