Astygmatyzm, a torbiel szyszynki - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Astygmatyzm, a torbiel szyszynki

Badanie MR glowy
Układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony.
Szerokość przestrzeni podpajęczynówkowej jest dyskretnie odcinkowo zwiększona w okolicach czołowych.
W lini środkowej torbiel szyszynki o wym. a-p 10mm i wys do 6mm. Torbiel nie uciska blaszki czworaczej, wodociąg mózgu drożny.
Pod i nadnamiotowo nie stwierdza się obszarów niedokrwiennych ani wewnatrzczaszkowego procesu rozrostowego.
WNIOSKI:
Torbiel szyszynki.

Czy torbiel szyszynki może mieć związek z moim astygmatyzmem? powinienem obawiać się wystąpienia oczopląsu? Czy jest możliwość, że stwierdzona padaczka w dzieciństwie to błędna diagnoza spowodowana napadami wywoływanymi przez torbiel szyszynki? Czy torbiel na szyszynce może powodować nieprawidłowości w produkowaniu melatoniny, a tym samym problemy z nadmierną sennością? Gruczoł ten odpowiedzialny jest również z produkcją hormonu odpowiedzialnego za dojrzewanie, prawda? Czy to, że wcześnie dojrzałem może być spowodowane właśnie taką torbielą? Jakie jeszcze istnieją udokumentowane powikłania związane z torbielą szyszynki? Czy możliwy jest wylew? Jakie powikłania związane są z zabiegiem usunięcia torbieli i jakie warunki należy spełnić, aby neurochirurg zdecydował się na taką operację?
Co oznacza; "Szerokość przestrzeni podpajęczynówkowej jest dyskretnie odcinkowo zwiększona w okolicach czołowych."? W jaki sposób mogła pojawić się taka nieprawidłowość? Jakieś związane z nią dodatkowe dolegliwości? Rezonans magnetyczny powinien odszukać ognisko padaczki, prawda? Czy na tym rezonansie zostało ono zlokalizowane?

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Marku,

Torbiel szyszynki nie powoduje astygmatyzmu. Są to 2 niezależne schorzenia. Torbieli szyszynki z reguły się nie operuje, chyba że jest złośliwa, szybko powiększa się lub już przy jej wykryciu ma duży rozmiar. O szczegóły najlepiej zwrócić się do neurochirurga. Oczopląs i inne zaburzenia gałkoruchowe ( zwłaszcza tzw. objaw Parinauda - zaburzenie ruchów gałek ocznych w pionie ). Torbiel szyszynki może być przyczyną objawowej padaczki, tak więc rozpoznanie w dzieciństwie padaczki, o ile występowały napady kliniczne i zmiany w EEG, mogło dodatkowo wskazywać na istnienie ogniskowej padaczki, której rozpoznanie w tym wypadku nie byłoby błędem. Oczywiście torbiel szyszynki może powodować nadmierne wahania poziomu melatoniny i powodować m.in. senność. Przedwczesne dojrzewanie ( pubertas praecox ) często towarzyszy rozrostowi szyszynki i może wskazywać na konieczność różnicowania torbieli szyszynki od m.in. tzw. potworniaka ( Teratoma )okolicy szyszynki. Wylew, a ściślej krwotok mózgowy ( wylewy są na Nilu ), jest raczej niecharakterystyczny dla torbieli szyszynki, ale może wystąpić w innej, podobnej neuroradiologicznie formie rozrostu szyszynki. Rozrost tego groźnego typu mógłby wykluczyć wynik badania MR z kontrastem okolicy szyszynki lub angio-MR głowy. Termin:"szerokość przestrzeni podpajęczynówkowej...." oznacza nieznaczne zaniki mózgu w płatach czołowych. Zaniki te mogą być inną, niezależną od torbieli szyszynki przyczyną padaczki, o ile była to padaczka czołowa - to są bardzo prawdopodobne jako podłoże tej choroby. W tym przypadku byłaby to druga niezależna choroba mózgu obok torbieli szyszynki. Rezonans magnetyczny, w przeciwieństwie do 24-godzinnego badania EEG, najczęściej nie określa przyczyny padaczki, a znajduje ją jedynie w niektórych przypadkach padaczek ogniskowych o przyczynie widocznej makroskopowo. Wiele padaczek ogniskowych wymaga w celu ich zlokalizowania, gdy nie są widoczne morfologicznie - badania elektrokortykograficznego ( ECoG ) przeprowadzanego na otwartej czaszce. Zwiększona szerokość przestrzeni podpajęczynówkowej może być późną konsekwencją urazu, nawet pozornie błaho wyglądającego na stłuczenie głowy. Inną możliwą przyczyną może być ekspozycja na nadmierne dawki promieniowania ( np. po radioterapii lub bardzo częstych RTG i TK ); możę być powikłaniem po stanie zapalnym, np. opon mózgowo-rdzeniowych, albo jednym z objawów bardzo wielu rzadkich, najczęściej genetycznie uwarunkowanych chorób mózgu. Skutkiem znacznych zaników płatów czołowych jest psychodegradacja - opóźniony rozwój, kłopoty z nauką, otępienie, charakteropatia, zaburzenia czynności poznawczych i sfery uczuć wyższych. Przy tak minimalnych jak opisane zmiany zaburzenia te obecnie nie grożą, chociaż z wiekiem mogą się nasilić.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n. med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Podyskuyuj o tym przypadku

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27