Asymetria komór - Ibuprofen, Paracetamol, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 27 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Przybysława
Porady Eksperta

Asymetria komór

Pytanie dotyczy: Ibuprofen, Paracetamol


Witam serdecznie Panie Doktorze,
Piszę do Pana w sprawie badań mojego męża. Mąż od kilku lat cierpi na bóle głowy, powtarzają się one średnio raz w tygodniu. Oczywiście jedynym ratunkiem są tu tabletki przeciwbólowe typu Paracetamol, Ibuprofen. W grudniu atak bólu był tak silny i długotrwały, że mój mąż zdecydował się wreszcie na wizytę u neurologa. Przez trzy dni bolała Go głowa z prawej strony w części skroniowej, po jakimś czasie pojawiła się opuchlizna na lewej powiece. Środki przeciwbólowe, jakimi dysponowaliśmy, okazały się mało-skuteczne.
Byłam przy badaniu neurologicznym męża, okazało się, że lewa ręka nie reaguje, lub bardzo słabo reaguje na bodźce. Lekarz neurolog podejrzewał jakieś zmiany udarowe. Mąż wcześnie leczył się na nadciśnienie, z którym w chwili obecnej nie ma problemów. Mąż dostał skierowanie na TK głowy z kontrastem. W opisie badania napisane jest, że "żadnych zmian ogniskowych nie stwierdzono. Występuje asymetria komór". Mnie to bardzo zaniepokoiło. Bóle głowy nadal występują.
Czy są powody do niepokoju? Czy powinien wykonać jakieś dodatkowe badania? Nadmieniam, że wykonał badania krwi, ma podwyższony cholesterol ok. 250 oraz magnez (sód, potas - w normie), mierzy ciśnienie - ok. 120 na 80.
Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
Mada

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Odp.: Sz.P. Mada,
Uzyskany wynik badania TK głowy wyklucza przyczynę udarową. Należy poszukiwać nadal podłoża tego bólu głowy. Proponowałbym badanie MR głowy z opcją angio-MR, co pozwoli jednocześnie dokładniej niż w badaniu TK głowy zobrazować mózg i wykluczyć przyczynę o charakterze malformacji naczyniowej. Ciśnienie krwi jest prawidłowe, poziom cholesterolu można obniżać stosując dietę śródziemnomorską. Co do podwyższonego poziomu magnezu mógłby się wypowiedzieć nefrolog ( chyba, że mąż zażywa preparat z magnezem, który się skumulował ). Asymetria komór rzeczywiście niekiedy bywa nieistotna, ale zdarza się to stosunkowo rzadko. Należy wykluczyć u męża jeszcze tzw. ból głowy Hortona, który poddaje się leczeniu tlenem i lekami tzw. tryptanami w razie ataku, dostępnymi na receptę. Wskazana jest rekonsultacja u neurologa.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-26 06:21