Badanie EEG - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Badanie EEG

Pytanie dotyczy: egg, badanie, ból głowy


Witam jestem mamą 12 letniego chłopca. Syn od dwóch lat ma silne bóle głowy z zaburzeniami widzenia i równowagi. Robiliśmy w między czasie badania wzroku, które wyszły w porządku a ostatnio badanie EEG głowy.Bóle nie pojawiają się codziennie ale dość często około dwa, trzy dni w tygodniu. Bardzo proszę o Pana opinię na temat badania EEG głowy syna.
Opis badania:
Badanie wykonano w czuwaniu. Zapis zróżnicowany przestrzennie, zmodyfikowany obfitą, nisko i średnio napięciową czynnością szybką. Czynność podstawowa w okolicy ciemieniowo-potylicznej składa się z rytmu alfa 9-11 Hz o ampl. do 80 u V. RZ jest wyrażona. W okolicy centralnej obustronnie w sposób prawie ciągły rejestrowany jest rytm mu. We wszystkich okolicach, z niwielką przewagą półkuli prawej, w sposób rozsiany, widoczne są, pojedyncze grupy fal theta 5-7 Hz i dość liczne, fale ostre o ampl.od 50 do 120 u V. Fale ostre wyraźnie narastają w czasie HW i akcentowane są w FS przy różnych częstotliwościach błysków.
Orzeczenie:
Zapis zmodyfikowany czynnością szybką, z nasilonym rytmem mu, ze zmianami rozsianymi, narastającymi w czasie HW i akcentowanymi w FS.

Z góry bardzo dziękuję.
Z wyrazami szacunku Katarzyna Molga.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Katarzyno,

W mojej ocenie zapis EEG u syna przemawia z dużym prawdopodobieństwem za zaburzeniami padaczkowymi. Celowe jest wykonanie badania ENG i MR głowy oraz nadzór neurologa dziecięcego. Zapis EEG nie wyjaśnia przyczyny bólu głowy, a samo badanie MR nie wyjaśni przyczyny zaburzeń równowagi. W zapisie EEG najbardziej niepokojące są fale ostre. Rytm mu w opisanej lokalizacji byłby fizjologiczny, gdyby nie jego asymetria, która może przemawiać właśnie za np. padaczką rolandyczną
spotykaną w tym wieku. Często ten rodzaj padaczki ustępuje po okresie dojrzewania.


Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27